Kaczynski rozptyloval v Bruselu obavy z vývoje v Polsku

Polský předseda vlády se v Bruselu setkal s předsedou Komise i Evropského parlamentu a rozptyloval obavy, že by bylo Polsko antisemitské, homofobní a xenofobní. Jednal i o budoucnosti baltských loděnic.

Brusel se na polskou vládní koalici dívala s obavami už od jejího vzniku, protože jejími součástmi jsou vedle Práva a spravedlnosti bratrů Kaczynských i populistická Sebeobrana Andrzeje Leppera, který byl známý svými protiunijními výroky, a ultrakatolická Liga polských rodin, jíž je kromě odporu vůči unii připisována i řada výroků a aktivit proti homosexuálům. I proto vedla první zahraniční cesta premiéra Jaroslawa Kaczynského právě do Bruselu. Během jednodenní návštěvy se setkal s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem a předsedou EP Josepem Borellem. Plánovanou diskusi v think-tanku EPC Kaczynski ještě před cestou zrušil.

Polský premiér odmítnul obavy, že by Polsko vybočovalo z evropského normálu v otázce vztahu k menšinám. Podle Kaczynského nejsou v Polsku homosexuálové pronásledováni, protože Polsko nemá tradici pronásledování lidí jiné sexuální orientace. Vyzval také novináře, aby přijeli do Polska a sami se přesvědčili, že v zemi existují kluby, literatura i tisk pro gaye. Podobně Kaczynski popřel hrozbu vzrůstajícího antisemitismu, kterému brání i přísné zákony. Bezproblémový přístup k Židům ilustroval na velice dobrých vztazích s Izraelem, které má Polsko „jedny z nejlepších ze všech členských zemí EU“.

V otázce státní pomoci baltským loděnicím, kterou zpochybnila Evropská komise, slíbil Kaczynski do čtvrtka, tedy dnešního dne, předložit plán restrukturalizace podniků. To je podmínka Komise, aby loděnice nemusely prostředky poskytnuté státem ve výši asi 1,6 miliardy dolarů vracet. Podle výroků ministra hospodářství Piotra Wozniaka chce polská vláda loděnice prodat.

Další zahraniční cesta Jaroslawa Kaczynského má v polovině září směřovat do Washingtonu.