Řecko se s eurozónou v pátek zřejmě nedohodne

Zdroj: shutterstock.com; autor: Ververidis Vasilis

Sjednat dohodu mezi Řeckem a jeho věřiteli na pátečním setkání euroskupiny se jeví jako velmi nepravděpodobné. Pokrok řecké vlády v plnění reforem, které mají zemi uvolnit peníze z balíku finanční pomoci, je totiž stále velmi pomalý. Problém s nedostatkem hotovosti se v zemi neustále stupňuje a není jasné, kolik peněz ve státní kase zatím zůstává. V květnu musí řecká vláda navíc MMF zaplatit další splátku.

Řecký premiér Alexis Tsipras se ve čtvrtek na okraji mimořádného summit EU v Bruselu sejde s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Jednání bude předcházet páteční schůzce ministrů financí eurozóny v lotyšské Rize, kde má euroskupina posoudit pokrok řecké vlády v plnění jejích reformních slibů.

Plán strukturálních reforem, ke kterým se Řecko zavázalo výměnou za prodloužení záchranného programu, se zahraničním věřitelům stále nelíbí, a proto ho musí země již podruhé přepracovávat. Teprve až budou věřitelé spokojeni, dojde k uvolnění 7,2 miliardy eur (cca 200 miliard korun) z balíku finanční pomoci, které zadlužená země potřebuje k zaplacení svých finančních závazků.

Původně se očekávalo, že bude o přidělení peněz rozhodnuto do 24. dubna, tedy do jednání euroskupiny. Dnes se však tyto představy pomalu rozplývají. Řecko je totiž v plnění svých závazků velice pomalé.

„I když během včerejšího dne přinesly světové agentury zprávy ohledně pokroku v jednáních nad řeckým reformním balíkem, kroky vpřed jsou zřejmě velice pomalé a dohoda na konkrétním plánu na setkání euroskupiny v tomto týdnu není moc pravděpodobná,“ myslí si hlavní ekonom Ery Jan Bureš.

Váhavý řecký postup v úterý kritizoval i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který Řecko vyzval, aby zvýšilo své úsilí o uzavření kompromisu s věřiteli. Rozhovory prý totiž zatím k pokroku nevedly.

Řecký ministr financí Janis Varufakis však stále neztrácí naději, že se dohodu podaří v nejbližší době uzavřít. Nemusí to prý být již na pátečním zasedání euroskupiny, k jistému sbližování však mezi oběma stranami podle něj dochází.

To částečně potvrzuje i šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, který novou dohodu mezi Řeckem a věřiteli očekává v následujících týdnech. Najít společnou řeč s věřiteli by Řecko skutečně potřebovalo, není totiž vůbec jasné, kolik peněz v hotovosti mu ještě zbývá.

Kolik peněz Řecko vlastně má?

„Klíčovou otázkou pro nadcházející týdny a měsíce je otázka, kolik peněz Řekům zůstalo ve státní kase. Zatímco splátky řeckého dluhu jsou poměrně dobře dohledatelné, aktuální stav řecké státní pokladny je pouze předmětem dohadů a spekulací,“ říká ekonom Bureš.

Nedostatek hotovosti Řecko trápí již delší dobu, špatná hospodářská situace se však neustále stupňuje. Nepříznivým vyhlídkám nasvědčuje i pondělní nařízení řecké vlády, v rámci kterého země začala se zabíráním volné hotovosti téměř na všech úrovních státní správy a státních institucích. To vyvolalo pobouření mezi odbory, opozičními stranami a starosty, kteří varovali, že případ může skončit i u soudu.

Náměstek ministra financí Dimistris Mardas se však rozhodnutí vlády snažil obhájit jako nezbytné pro zvýšení likvidity řeckého státu.

Atény totiž musí Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) příští měsíc vrátit téměř jednu miliardu eur, a proto by mohlo dojít k situaci, kdy bude země muset volit mezi vyplácením mezd a důchodů nebo plněním svých dluhových závázků vůči věřitelským institucím.

Podle Bureše Řecko splátku MMF zaplatí, v létě však situace bude mnohem horší.

„Když Atény mobilizují veškerou dostupnou hotovost, měly by být pravděpodobně schopné květnou splátku Mezinárodnímu měnovému fondu ještě splatit. Na velké letní splátky ECB ale budou hledat peníze velice obtížně,“ tvrdí ekonom.

Autor: Eliška Kubátová s využitím EurActiv.com