Junckerova vize budoucnosti EU: Jeden kapitán i lepší kvalita potravin v ČR

juncker projev

@ European Union, 2017

Demokracie v EU, migrace, boj s terorismem, hospodářská unie nebo třeba dvojí kvalita potravin. To vše stihl Jean-Claude Juncker zmínit ve svém dnešním projevu o stavu Evropské unie.

Evropa by měla využít situace, chytit vítr do plachet a plout pod vedením jednoho kapitána. I taková slova zazněla v dnešním očekávaném projevu šéfa Evropské komise Jean-Claude Junckera.

„Deset let po vypuknutí krize se evropské hospodářství konečně vzpamatovává. A díky tomu se vrací i důvěra,“ prohlásil Juncker na půdě Evropského parlamentu ve Štrasburku.

Ve svém projevu o stavu EU zmínil celkem pět priorit, kterým by se měla Unie v následujícím roce zabývat. Konkrétně se jedná o obchodní politiku, podporu průmyslu, ochranu klimatu, kybernetickou bezpečnost a migraci.

Juncker dále představil svou vlastní vizi budoucnosti EU, takzvaný šestý scénář, kterým navázal na Bílou knihu o budoucnosti EU.

„Pro mě je Evropa víc, než jen jednotný trh. Víc než peníze, víc než euro. Vždy šlo o hodnoty,“ uvedl šéf Komise. Unie podle něj stojí na třech základních pilířích, kterými je svoboda, vláda práva a rovnost příležitostí. A právě v souvislosti s rovností se Juncker ve svém proslovu pokusil odpovědět na volání zemí střední a východní Evropy po větší konvergenci v Evropě.

Juncker: Je nepřijatelné, aby se v některých částech Evropy prodávaly potraviny nižší kvality než v jiných zemích.

„V Unii, kde jsou si všichni občané rovni, není možné, aby někteří spotřebitelé byli považováni za spotřebitele druhé kategorie,“ řekl Juncker, čímž otevřel téma dvojí kvality potravin, na kterou si ČR a další země Visegrádu již dlouhodobě stěžují.

„Je nepřijatelné, aby se v některých částech Evropy prodávaly potraviny nižší kvality než v jiných zemích,“ pokračoval. „Slováci si nezasluhují rybí prsty s nižším obsahem rybího masa, Maďaři pokrmy s nižším obsahem masa a Češi čokoládu s nižším obsahem kakaa.“

Juncker v mnoha ohledech vyslechl V4, říká český premiér

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tato Junckerova slova uvítal. „Jsem velmi rád, že Jean-Claude Juncker dnes podpořil jednotu Unie včetně toho, že je vyloučeno, aby Evropa měla občany dvou kategorií,“ reagoval premiér.

Junckerův projev je podle Sobotky důkazem, že Visegrád má na diskusi o budoucnosti EU výrazný vliv. „Dnešní zpráva o stavu EU v řadě oblastí silně zohlednila priority ČR i V4,“ dodal Sobotka.

Ve svém projevu se však Juncker dotkl i citlivých témat, jako je například pracovní migrace v rámci EU a vysílání pracovníků.

„Příkop mezi východem a západem EU se prohlubuje stále více, jsem proto ráda, že předseda Komise na něj ve svém projevu upozornil,“ uvedla česká europoslankyně Martina Dlabajová (ANO, ALDE).

Jean-Claude Juncker přímo pronesl, že Evropa musí dýchat oběma plícemi, západní a východní, jinak se jí nebude dostávat dechu.

„S tím naprosto souhlasím a oceňuji Junckerovu snahu o sjednocování Evropy, nemohu se však zbavit dojmu, že je to právě Komise, která poslední roky ubírá kyslík té „plíci“ na východě,“ dodala Dlabajová.

Europoslankyně tím míří na současnou diskusi o revizi směrnice o vysílání pracovníků, která budí v EU kontroverze. Juncker totiž ve svém projevu podpořil myšlenku stejné odměny za stejnou práci na stejném místě, která je právě předmětem navrhované revize. Podle europoslankyně však mohou taková pravidla vytvořit bariéry na vnitřním trhu, a to zejména pro východní země EU, které jsou díky nižším platům více konkurenceschopné.

Macron řeší vysílání pracovníků na vlastní pěst. Více >>>>

Kvótám se Juncker vyhnul, zaměřil se na navracení migrantů

Ačkoli šéf Komise neopomenul upozornit, že řešení migrace zůstává prioritou EU a že je nutné, aby státy projevily co nejvíce solidarity, diskusi o kvótách na uprchlíky se tentokrát vyhnul. Zaměřil se spíše na novou legislativu, která se týká navracení nelegálních migrantů zpět do zemí původu či vytvoření bezpečných cest do Evropy pro uprchlíky, kteří mají na azyl nárok.

„Jsem rád, že se předseda Juncker tentokrát více zaměřil na oblasti a nástroje, které nás spojují, nikoliv na ty, jež jsou řadou členských států včetně České republiky od počátku považovány za nefunkční,“ uvedl Sobotka.

EU podle Junckera také potřebuje být silnější v obraně a při boji s terorismem. „Navrhuji vytvořit evropskou zpravodajskou jednotku, která zajistí automatické předávání informací o teroristech a zahraničních bojovnících mezi zpravodajskými službami a policií,“ vysvětlil.

Všechny země by jednou měly přijmout euro

Dalším Junckerovým tématem byla budoucnost hospodářské a měnové unie. Zdůraznil, že všechny země kromě dvou výjimek, Velké Británie a Dánska, mají závazek přijmout společnou měnu euro a zmínil i vytvoření nového nástroje, který by státům mimo eurozónu pomohl euro přijmout.

Dále vyzval všechny členské země k tomu, aby se zapojily do bankovní unie, tedy do systému řešení krizí bank s dohledem na úrovni EU. Česká republika se k takovému kroku zatím neodhodlala.

Chmelař: Chybí nám popud, který by nás přesvědčil, že chceme přistoupit k bankovní unii.

„Pořád nám chybí nějaká incentiva, nějaký popud, který by nás přesvědčil o tom, že chceme k bankovní unii přistoupit,“ vysvětlil státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař na setkání k budoucímu směřování EU, které dnes pořádala Asociace pro mezinárodní otázky ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR.

Juncker mezi dalšími prioritami svého mandátu zmínil dokončení dohody o volném obchodu s Japonskem, Mexikem a také jihoamerickými zeměmi. Na druhou stranu zdůraznil, že EU nesmí být naivní a chránit své strategické zájmy. Komise proto navrhla vytvoření nového rámce pro prověřování investic, který by měl zabránit riskantním obchodům s Čínou a dalšími mimoevropskými partnery.

Nástroj pro prověřování investic je přijatelný i pro Českou republiku. „Česko podporuje aktivity, které by nám pomohly identifikovat bezpečnostní rizika,“ uvedl Chmelař. Zároveň však upozornil, že ČR nechce, aby ji EU určovala, jaké investice jsou či nejsou rizikové.

Demokratičtější Evropa

Značnou část svého projevu Juncker věnoval demokracii v Evropě. Navrhl například vytvoření nadnárodní kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu. Smělým nápadem je také sloučení funkce předsedy Evropské komise s funkcí předsedy Evropské rady, kterou v současné době zastává Donald Tusk.

„Evropa by byla srozumitelnější, pokud by loď řídil jeden kapitán,“ uvedl Juncker.

Vít Beneš z Ústavu mezinárodních vztahů však z řadou Junckerových  návrhů a výroků nesouhlasí. „Slyšeli jsme něco o tom, že Evropané by měli rozhodnout. Jak může ale Juncker vědět, že zrovna jeho návrhy jsou ty, které Evropané chtějí?“ reagoval Beneš na projev.

Beneš nesouhlasí ani Junckerovou vizí, že demokracie je o kompromisu a že demokracie je efektivní. „Otázkou je, jestli to, co Juncker říká, je zrovna to, co chtějí Evropané.“

Kritiku si Juncker vysloužil také od europoslance Jana Zahradila (ODS, ECR). „Pan Juncker bohužel potvrdil, že za jeho působení se Evropská unie nikam neposune,“ uzavřel Zahradil. Česká republika by podle něj neměla kývnout ani na vstup do eurozóny, ani na nástroj, který by Komisi dával právo rozhodnout, které investice jsou bezpečné a které nikoli.