Junckerova Komise nabírá zpoždění. Termín nástupu zřejmě nestihne

Jean-Claude Juncker; zdroj: Evropský parlament.

Nová Evropská komise pod vedením lucemburského politika Jean-Claude Junckera má oficiálně nastoupit již za tři týdny. Termín 1. listopadu ale pravděpodobně nestihne. Na vině je nejasná situace kolem náhradnice, která by měla v eurokomisi naskočit za slovinskou expremiérku Alenku Bratušekovou.

Bratušeková včera svou kandidaturu na post eurkomisařky pro energetiku a místopředsedkyně komise stáhla poté, co neustála „grilování“ před výborem Evropského parlamentu. 

Slovinsko by nové jméno své kandidátky mělo oznámit dnes. Eurolidovci i evropští socialisté, dvě nejsilnější politické formace v Evropském parlamentu, již avizovali, že by si přáli místo Bratušekové Tanju Fajonovou, bývalou bruselskou korespondentku slovinské televize, která byla v roce 2009 zvolena europoslankyní. 

Slovinský premiér Miro Cerar ale prohlásil, že se nátlakem z Bruselu nenechá ovlivnit. Každopádně musí Junckerovi navrhnout ženu. Jinak by počet eurokomisařek klesl na osm, což by znamenalo hrozbu zablokování ze strany Evropského parlamentu, který tlačí na vyšší zastoupení žen.  

Celý článek najdete na webu E15.cz.