Junckerova Komise bude možná přesluhovat. Noví komisaři totiž nemusí být schváleni včas

[© European Union, 2019]

Předsedkyni nové Evropské komise (EK) Ursule von der Leyenové hrozí, že se kvůli dosud nevídanému počtu odmítnutých kandidátů nestihne její exekutiva včas ujmout úřadu.

Po čtvrtečním neúspěchu navržené francouzské eurokomisařky Sylvie Goulardové musí šéfka Komise během několika dnů zaplnit celkem tři uvolněná místa, aby mohla svůj tým nechat za necelé dva týdny schválit plénem Evropského parlamentu (EP). Mluvčí končící Komise dnes novinářům řekla, že současná EK je připravena setrvat v úřadě déle než do konce října.

Francouzská kandidátka ani na podruhé neprošla

Goulardová, za níž pevně stál francouzský prezident Emmanuel Macron, podle europoslanců nedokázala ani při opakovaném čtvrtečním slyšení před europoslanci uspokojivě vysvětlit své finanční aféry z doby, kdy sama působila v europarlamentu. Neodpověděla například na dotaz, proč kvůli vyšetřování údajného zneužívání peněz na poslanecké asistenty odstoupila z postu francouzské ministryně obrany, ale eurokomisařkou by ve stejné situaci být mohla.

Podržela ji jen vlastní liberální frakce, jejíž zástupci za jejím neúspěchem viděli odplatu dvou největších parlamentních politických skupin za odmítnutí dvou jejich kandidátů. Lidovcům už koncem září neprošel schvalováním právního výboru maďarský kandidát László Trócsányi, socialistům zase Rumunka Rovana Plumbová.

The Capitals: Francie se vzpamatovává z neúspěchu Goulardové

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

Zamítnutí Goulardové dnešní francouzský tisk označuje za „políček Emmanuelu Macronovi“, urážku či studenou sprchu pro prezidenta, který tak zaplatil za svou aroganci.

„Goulardová se pakuje, Macron zuří,“ napsal například středolevý deník Libération, podle nějž Macron poslal svou kandidátku do předem prohrané bitvy. Podle liberálního listu L’Opinion utrpěla Francie ponížení a také dostala lekci z demokracie. Evropa není místem, kde se recyklují politici, kteří měli doma potíže, napsal list.

Podle konzervativního deníku Le Figaro Macron „prohrál, těžce prohrál“ a myslí si navíc, že je to chyba jiných, jen ne jeho. Odmítnutí kandidáta Francie je bezprecedentní, připomněl list. Levicový Le Monde píše o políčku pro Macrona. Podle dalších komentářů hlava Francie podcenila novou dynamiku v EU. EURACTIV.sk zase psal v případě odmítnutí francouzské komisařky o „politické hře“.

Problémy i s dalšími kandidáty

Stejnou ranou je ale podle komentátorů odpor EP pro von der Leyenovou, která se nyní musí hned s trojicí zemí domluvit na náhradnících. Macron dal výrazně najevo své zklamání z původní dohody s budoucí šéfkou EK na Goulardové. Nabízel tři kandidáty, avšak von der Leyenová mu údajně přislíbila, že pro političku s kontroverzní minulostí má podporu hlavních frakcí. Jejich šéfové ve čtvrtek popřeli, že s von der Leyenovou na toto téma jednali.

Situaci von der Leyenové navíc komplikuje čtvrteční pád rumunské vlády, kvůli němuž se čekají obtíže při hledání shody na nové kandidátce či kandidátovi.

Všichni tři náhradníci budou muset nejprve předložit přehled svých majetkových poměrů právnímu výboru a poté absolvovat slyšení.

Sledujeme živě: Grilování Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové

Geopolitická Komise“. Právě tímto termínem označila zvolená předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová svůj nový tým. Koho členské státy vyslaly do Evropské komise, jaké portfolio dostali jednotliví kandidáti na starost a jak si vedli během tzv. grilování v Evropském parlamentu?

„Nevidím možnost, jak by to šlo stihnout do 23. října,“ řekl vysoce postavený europarlamentní zdroj webu Politico s odkazem na termín původně předpokládaného hlasování pléna EP.

Pokud by se von der Leyenová a dalších 26 členů EK nechopilo úřadu včas, nebylo by to poprvé. Už v roce 2004 téměř měsíc přesluhoval exekutivní tým vedený Romanem Prodim, neboť EP nechtěl schválit komisi jeho nástupce Josého Manuela Barrosa. Problémem byl tehdy italský kandidát, jehož kontroverzní názory na homosexualitu poslanci nestrávili a navržená komisařka z Lotyšska, která doplatila na problematické financování své strany. Zpoždění nabral i nástup druhé Barrosovy komise, který se zdržel kvůli zamítnuté kandidátce z Bulharska.