Juncker vyzval k vyloučení Orbána z lidovecké frakce EP. Evropští lidovci se k tomu staví zdrženlivě

© European Union, 2017

Evropská lidová strana nestojí o rozpory s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Alespoň to vyplývá z informací sítě EURACTIV, která kontaktovala zástupce evropských lidovců z různých členských států EU.

Viktor Orbán by měl podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera opustit lidoveckou frakci Evropského parlamentu (EPP). Kritické hlasy proti Orbánovi zesílily zejména poté, co maďarská vláda odhalila novou kampaň, v níž obviňuje Junckera a amerického filantropa George Sorose z toho, že chtějí Maďarsko zaplavit migranty.

„Chtěl bych premiéru Orbánovi připomenout, že všechna rozhodnutí v Bruselu, včetně migrace, jsou přijímána kolektivně vládami EU a Evropským parlamentem, přičemž oba zahrnují maďarské představitele. Namísto toho, aby vnímal Brusel jako duchovního nepřítele, si musí Maďarsko uvědomit, že je jeho součástí,“ řekl předseda EPP Joseph Daul.

Europoslanci z frakce EPP, jejímž členem je i Juncker, ale na rozdíl od předsedy Komise po odchodu Orbána nevolají. Potvrzuje to i člen německé CDU/CSU, která je rovněž součástí evropské lidovecké frakce. „Vyhlídka vyloučení Viktora Orbána z EPP vyvolává v rámci CDU/CSU obavu, že se připojí k Salvinimu a Marine Le Penové,“ uvedl pro EURACTIV.de německý poslanec, který si přál zůstat v anonymitě.

„Pokud Orbána odmítneme, zatlačíme ho Salvinimu do náruče,“ řekl člen CDU-CSU.

Osu Paříž-Berlín nahraďme italsko-polskou alternativou, vyzývá Salvini

Italský krajně-pravicový ministr vnitra Matteo Salvini ve středu prohlásil, že populisté z Itálie a Polska by měli inspirovat „evropské jaro“, které by před evropskými volbami v květnu nahradilo středo-pravicový vliv Německa a Francie.

Pro českého poslance Evropského parlamentu Tomáše Zdechovského (EPP) byla Orbánova kampaň proti Junckerovi ukázkou typického chování maďarského premiéra vůči Bruselu.  Jedná se podle něj zatím o spor dvou stran – Orbána a Junckera.

„(Orbán) je z EPP, ale nikdy nepodporoval Junckera a jeho politiku,“ řekl Zdechovský.

„Pokud bude pokračovat po volbách do EU, měli bychom očekávat určité kroky od některých stran EPP,“ dodal.

Jiný zdroj z lidovecké frakce se však domnívá, že pokud EPP ztratí v květnových evropských volbách hodně hlasů, tak se už „Orbána nikdo nedotkne“-

Rakouští lidovci se otevřeně staví proti Orbánovi

Proti silně kritickému chování Orbána vůči EU se zatím veřejně vyslovily pouze dvě strany, které jsou v europarlamentu součástí EPP.

Jednou z nich je Rakouská lidová strana (ÖVP), která prosazuje pozastavení členství Orbánovy strany FIDESZ v EPP.

„Evropský parlament nakonec Orbánovi odpověděl,“ připomněl rakouský poslanec Othmar Karas nedávné hlasování europarlamentu o možném porušení vlády práva ze strany maďarské vlády.

Europoslanci dnes doporučili Radě, aby zahájila řízení proti Maďarsku

448 europoslanců dnes podpořilo zahájení řízení proti Maďarsku. Důvodem je možné ohrožení právního státu v zemi. Podle Orbána se EP snaží potrestat Maďary za to, že nechtějí z vlastního státu vytvořit zemi přistěhovalců.

Karas také vyjádřil lítost nad tím, že členské státy usnesení parlamentu neposlechly a v řízení proti maďarské vládě dle článku 7 nepokračovaly.

Orbána ostře kritizuje i lídr řecké strany Nová demokracie Kyriakos Mitsotakis. Strana se však přímo k vyloučení Orbána z EPP zatím nevyjádřila.

Chorvatsko: Je to chyba, ale …

Podobně se k situaci staví i chorvatský premiér Andrej Plenković, jehož domácí strana HDZ spadá mezi evropské lidovce. Plenković podle informací chorvatské redakce EURACTIV uvedl, že Orbán ve své kampani na Junckera útočit neměl. Na otázku, zda by měl Orbán odejít z frakce EPP, však neodpověděl.

Na druhé straně, při hlasování Evropského parlamentu o možném porušování vlády práva v Maďarsku, se chorvatští poslanci za EPP rozhodli své sousedy podpořit. Europoslankyně Dubravka Šuicová to komentovala tím, že Chorvatsko chce s Maďarskem udržovat dobré sousedské vztahy.

Redakce chorvatského EURACTIV zároveň upozornila, že maďarský ropný a plynárenský koncern MOL je spoluvlastníkem energetické společnosti INA, jejíž druhou část vlastní právě chorvatská vláda. Společnosti mezi sebou vedou právní spor a chorvatský premiér  by mohl kritikou Orbána vzájemné vztahy mezi státy ještě více vyostřit.

Španělé a Francouzi nejsou jednotní 

Španělská delegace EPP jednotné stanovisko k otázce Orbánova členství nemá. V září minulého roku hlasovali tři z jejích členů proti aktivaci článku 7 a většina z nich (9) se zdržela, včetně šéfa delegace Estebana Gonzáleze Ponse.

Zdroj z francouzské republikánské strany rozpory uvnitř evropské lidovecké strany ale nepovažuje za zásadní. „Součástí DNA pravice je, že se skládá z různých součástek“, uvedl. Francouzští republikáni podle něj na rozdíl od německých křesťanských demokratů nemyslí, že by vyloučení Orbána z EPP mělo vést k jeho spojenectví se Salvinim a Le Penovou.

„Orbán a Salvini mají na většinu věcí naprosto odlišné názory,“ uvedl nejmenovaný francouzský politik.