Juncker problém s ženami vyřešil, má jich už devět

Jean-Claude Juncker; zdroj: Evropský parlament.

V příští Evropské komisi, kterou povede Lucemburčan Jean-Claude Juncker, zasedne stejný počet žen jako v exekutivě jeho předchůdce Barrosa. Poté, co poslední kandidátku jmenovala Belgie, se počet žen v Junckerově Komisi vyšplhal na devět. Podle informací EurActivu tři z nich získají místopředsednická křesla, česká kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová mezi nimi není.

Budoucí tým komisařů a komisařek, kterým bude šéfovat Jean-Claude Juncker, je kompletní. Bývalý lucemburský premiér může být spokojen, podle posledních informací to vypadá, že splní slib a v jeho exekutivě zasedne stejný počet žen jako v odstupující Komisi Josého Manuela Barrosa.  

Devátou kandidátkou, kterou Juncker potřeboval, je totiž belgická konzervativní politička Marianne Thyssenová. Belgie její kandidaturu oficiálně oznámila jako poslední z 28 členských zemí dnes.

To, že si s tím dala na čas a do poslední chvíle nebylo jisté, jestli do Bruselu nakonec nevyšle odstupujícího vicepremiéra Didiera Reynderse, Juncker podle informací redakce nenechal bez odezvy. Země má totiž podle nepotvrzených informací v nové Evropské komisi spravovat portfolio s pracovním názvem „dovednosti, mládež a multijazyčnost“.

Bez žen to nepůjde

Genderová vyváženost v příští unijní exekutivě nebylo pouze přání předsedy Junckera, ale i podmínka poslaneckých frakcí v Evropském parlamentu. Pokud by nebyla splněna, Junckerova Komise, o které budou europoslanci hlasovat jako o celku, by nemusela uspět. 

Evropští lidovci, socialisté, liberálové i zelení totiž v minulosti zdůrazňovali, že bez minimálního počtu žen, tedy devíti, Komisi nepodpoří. 

Naposledy to zopakoval předseda Evropského parlamentu Martin Schulz (S&D) na summitu Evropské rady, který proběhl 30. srpna. Podle jeho slov by v případě nedostatku žen Junckerovi nepomohlo ani jmenování Italky Federicy Mogheriniové novou vysokou představitelkou pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku.

V podobném duchu se vyjadřovali i zelení. „Nominace Mogheriniové neřeší požadavek na vyvážené zastoupení žen v Evropské komisi. Nebude stačit, pokud z celkových šesti vysokých postů v EU pouze jediný obsadí žena,“ uvedli. 

Mezi devítku nominovaných žen patří Italka Federica Mogheriniová, Polka Elżbieta Bieńkowska, Slovinka Alenka Bratušeková, Švédka Cecilia Malmströmová, Bulharka Kristalina Georgieva, Dánka Margaret Vestagerová, Rumunka Corina Cretuová, Belgičanka Marianne Thyssenová a Češka Věra Jourová.

S ní se v Bruselu podle posledních informací počítá pro portfolio dopravy a vesmíru (více v jiném dnešním ČLÁNKU).

Juncker mezi tři jmenované ženy rozdělil podle EurActiv.com i místopředsednická křesla. Ty bude zastávat Mogheriniová, Bieńkowska a Bratušeková. 

Autor: Lucie Bednárová.