Juncker podle Orbána úmyslně podporuje migraci do EU. Komise se brání předložením faktů

© European Union, 2017

Evropská komise v pondělí zveřejnila podrobnou reakci na kampaň maďarské vlády, která spojuje předsedu EK Jeana-Clauda Junckera a miliardáře a filantropa George Sorose s podporou migrace a oslabováním ochrany hranic.

Ve své nejnovější reakci Komise zdůrazňuje, že neexistují žádné „tajné plány“ na posílení migrace do EU a že rozhodnutí v této ani žádné jiné zásadní záležitosti nemohou být přijata proti vůli členských států a Evropského parlamentu.

Obsah maďarské kampaně EK již dříve označila za výmysly a „alternativní údaje“, maďarský premiér Viktor Orbán ji ale navzdory kritice evropské pravice hájí s tím, že „odhaluje migrační plány bruselských byrokratů“.

„Předložení faktů“ jako reakci na maďarskou kampaň slíbil mluvčí unijní exekutivy Margaritis Schinas již minulý týden. V pondělí EK na svých webových stránkách zveřejnila v maďarštině text, který reaguje na hesla z maďarské plakátové kampaně. „I vy máte právo vědět, co je fakt a co je fikce,“ paroduje zveřejněný text ústřední heslo maďarské vládní kampaně.

Komise zveřejnila údaje dokazující snížení migrace do EU

EK ve své reakci v prvé řadě zdůrazňuje fakt, že se evropským institucím a členským státům podařilo snížit počty migrantů přicházejících do EU na úroveň před rokem 2015. Upozorňuje také na složitý proces rozhodování v rámci EU, do něhož je zapojena jak maďarská vláda, tak maďarští europoslanci.

Do EU loni nelegálně přišlo 150 tisíc lidí. Migrační krize pominula

V minulém roce se podařilo výrazně snížit počet nelegálních migrantů na trase mezi severní Afrikou a Itálií. K navýšení však došlo mezi Španělskem a Afrikou.

EK dále v textu odmítá, že by navrhovala zřízení tzv. „humanitárních víz“ pro migranty, a upozorňuje, že naopak iniciovala navyšování počtů příslušníků evropské pobřežní a pohraniční stráže. Posílení společné obrany vnějších hranic přitom podle EK v žádném případě neoslabí roli členských států při ochraně vlastních hranic.

Zveřejněný text dále podrobně reaguje na různá detailní tvrzení maďarské kampaně, vysvětluje například, že bankovní karty, přidělované azylantům v Řecku, slouží ke kontrole jejich výdajů a nikoli k posilování jejich přílivu.

Na závěr se v textu hovoří o návrhu dlouhodobého rozpočtu EU na období 2021-2027, který oproti minulým obdobím počítá s výrazným nárůstem nákladů na ochranu hranic i předcházení migraci.

EK v textu odmítá tvrzení, že by účelem návrhu bylo „trestat některý z členských států“. Maďarsko podle návrhu nadále zůstane mezi zeměmi, které budou ze společného rozpočtu čerpat nejvíce prostředků. Jen na regionální rozvoj a zemědělství v Maďarsku počítá návrh pro dané období s 32 miliardami eur (820,5 miliardy korun).

Juncker vyzval k vyloučení Orbána z lidovecké frakce EP. Evropští lidovci se k tomu staví zdrženlivě

Evropská lidová strana nestojí o rozpory s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Alespoň to vyplývá z informací sítě EURACTIV, která kontaktovala zástupce evropských lidovců z různých členských států EU.

Kampaň proti Komisi zahájila maďarská vláda minulý týden

Maďarská vláda minulý týden spustila novou informační kampaň pro občany. Na plakátech je předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a americký finančník maďarského původu George Soros ve spojení s textem „I vy máte právo vědět, co chystá Brusel!“ Na plakátu je mimo jiné uvedeno, že oba muži chtějí zavést povinné migrační kvóty, oslabit právo členských zemí na ochranu svých hranic a usnadnit migraci pomocí zvláštních víz.

Na domácí půdě již na kampaň zareagovali aktivisté z malé opoziční strany Momentum. Po Maďarsku rozmísťuje plakáty, které vizuálně připomínají ty vládní. Na nich tvrdí, že skutečným nebezpečím pro Maďarsko není imigrace nebo Soros, ale nedostatek lékařů a učitelů a silná emigrace ze země, uvedla agentura APA.

V Maďarsku přitom podle dnes zveřejněných aktualizovaných údajů statistického úřadu celkový počet obyvatel nadále klesá. Na vině je přitom i nízká porodnost. Jenom v roce 2017 klesl celkový počet obyvatel země o více než 40.000 lidí na 9,764.000 osob. Ještě například v roce 2010 v Maďarsku žilo více než deset milionů lidí.