Juncker odhalí novou Komisi v poledne, získá ČR regiony?

Jean-Claude Juncker; zdroj: Evropský parlament.

Předseda nové Evropské komise Jean-Claude Juncker představí svůj tým komisařů a komisařek dnes v poledne. Komise se bude skládat z 28 členů a podle posledních informací bude mít sedm místopředsedů. Českou republiku bude v Komisi zastupovat končící ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, která usiluje o rezort regionálního rozvoje. Podle některých informací je toto portfolio stále ve hře. Vše ale může být nakonec jinak.

Článek aktualizujeme.

Junckerův Den D. Tak některá bruselská média označují dnešní den, v jehož pravé poledne předseda příští Evropské komise Jean-Claude Juncker oznámí rozdělení portfolií mezi 27 komisařů a komisařek. 

I přesto, že se v poslední době média (včetně EurActivu) předháněla, kdo přinese nejspolehlivější informace ze zákulisí sestavování Junckerova týmu, pravdou zůstává, že konečné rozhodnutí je na předsedovi Junckerovi. Poslední ověřené informace z dnešního rána hovoří o tom, že budoucí Komise bude mít sedm místopředsedů. 

Přímý přenos z Junckerovy tiskové konference můžete sledovat živě NÍŽE NA STRÁNCE.

Uspokojit všechny? 

Jean-Claude Juncker, kterého Evropský parlament potvrdil do čela příští Evropské komise na začátku července, měl na sestavení týmu celé léto. Během něj mu jednotlivé členské země zasílaly jména svých kandidátů či kandidátek.  

Bývalý lucemburský premiér musel při sestavování budoucí Komise vzít v úvahu několik důležitých aspektů. Mezi ně patří rovnovážné zastoupení politických frakcí, uspokojení velkých států odpovídajícím portfoliem či dostatečný počet žen. 

PROFIL předsedy Evropské komise Jean-Claudea Junckera.

Juncker od samého počátku na státy apeloval, aby při výběrů svých zástupců do Evropské komise zvažovaly kandidaturu žen. Socialisté, liberálové i zelení v Evropském parlamentu mu totiž dali najevo, že novou Komisi nepodpoří, pokud v ní nezasedne minimálně stejný počet žen jako v dosluhující exekutivě Josého Manuela Barrosa, tedy devět. 

To se nakonec podařilo, když některé státy na poslední chvíli změnily své rozhodnutí a kandidaturu svých mužských zástupců stáhly a do Bruselu vyslaly ženu.   

Evropské fondy nebo doprava?

Mezi státy, které při výběru svého zástupce v příští Evropské komisi sáhly po ženské nominantce, patří i Česká republika. Vláda premiéra Sobotky se po dlouhém váhání nakonec přiklonila k podpoře končící ministryně pro místní rozvoj Věře Jourové (ANO). Spolu s jejím jménem vyslovila i přání, aby budoucí česká komisařka v příští Komisi vedla portfolio regionálního rozvoje, dopravy či průmyslu.                                                                                                                  

O výběru české kandidátky do Evropské komise si můžete přečíst ZDE

Podle uniklého dokumentu, který údajně pocházel ze širšího okolí Junckerova kabinetu, předseda Juncker počítá s Věrou Jourovou na post komisařky pro dopravu a vesmírnou politiku.  

„Doprava je pro Českou republiku významná. Rozvoj kvalitní infrastruktury je prioritou české vlády, je to silné ekonomické portfolio,“ řekla ve včerejším rozhovoru Jourová, která i nadále věří, že jí bude svěřen regionální rozvoj, v němž se cítí být nejsilnější. Podle informací některých médií je toto portfolio v případě budoucí české komisařky stále ve hře.

Evropskou komisi schvaluje Evropský parlament jako celek. Před tím ale musí jednotliví komisaři a komisařky projít slyšením v příslušných výborech Evropského parlamentu. Tzv. grilování začne 29. září a pokud nenastanou nějaké komplikace, mělo by skončit 3. října.

Autor: Lucie Bednárová.