Juncker i Tusk gratulovali Zemanovi ke znovuzvolení českým prezidentem

© European Union 2017

Předsedové Evropské unie poblahopřáli Zemanovi ke znovuzvolení do funkce. Oba se podle jejich slov těší na další spolupráci s českou hlavou státu. Jeho euroskeptické názory spíše ponechali stranou.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker gratuluje českému prezidentovi Miloši Zemanovi ke znovuzvolení do funkce a těší se na pokračování dobré spolupráce s ním. Novinářům to dnes řekl mluvčí Komise Margaritis Schinas.

Blahopřejný dopis Juncker píše nejen Zemanovi, ale dostane ho i staronový finský prezident Sauli Niinistö, který byl při nedělních volbách ve své zemi rovněž znovuzvolen na dalších šest let.

„Předseda Juncker píše oběma prezidentům, které dobře zná, aby jim poblahopřál ke druhému funkčnímu období a vyjádřil své odhodlání dál pokračovat s oběma v dobré spolupráci,“ prohlásil Schinas.

„Ve stále polarizovanějším a komplexnějším světě je třeba budovat mosty mezi státy i uvnitř nich. V tomto kontextu se těším na naši další spolupráci ve věcech společného zájmu, stejně jako na naši pozitivní agendu pro Evropu,“ napsal Zemanovi Juncker. Text dopisu byl na twitteru zveřejněn krátce před tím, než se Juncker v Bruselu setkal s českým premiérem Andrejem Babišem.

Zeman, kterého evropská média často označují za protiunijního či proruského, o víkendu zvítězil ve druhém kole českých prezidentských voleb nad Jiřím Drahošem.

Připomínkou, že čeští občané se rozhodli Zemana ve funkci potvrdit i na druhé funkční období, následně mluvčí odrazil novinářskou otázku, zda je Komise znepokojena možným euroskeptickým postojem české hlavy státu.

Infografika: Co si myslí Zeman a Drahoš o hlavních evropských otázkách? Více ˃˃˃˃

Mluvčí se zcela vyhnul odpovědi na dotaz, zda Komise čeká snadnější domluvu o tématech jako je migrace s předsedou vlády Andrejem Babišem. Babiš se s Junckerem a dalšími zástupci Komise setkává v Bruselu dnes večer, podle Schinase se bude diskutovat o širokém okruhu témat.

Mluvčí s tím, že o věci nic neví, nechtěl také nijak komentovat fakt, že spolu se Zemanem jeho vítězství ve volbách slavil i Tomio Okamura, lídr parlamentního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se silně protiunijním a protiimigračním programem.

Ke gratulaci se přidal i Tusk

Ke znovuzvolení Zemanovi popřál i předseda Evropské rady Donald Tusk. „Věřím, že vaše země bude dál hrát v Evropské unii aktivní a konstruktivní roli,“ napsal Tusk.

Je to podle něj důležité právě v době, kdy se Evropská rada snaží lépe odpovídat na obavy občanů Unie a začíná si určovat nové priority práce pro období po roce 2020.

„Přeji Vám mnoho úspěchů a těším se na spolupráci,“ zakončil větou v češtině Tusk svůj jinak anglicky psaný dopis.