Jourová: Spustím masivní informační kampaň, občany nezajímá ochrana soukromí

Věra Jourová

© European Parliament, 2016

Ochrana soukromí se v dnešní internetové době stává něčím, co bychom neměli podceňovat. Většinu lidí však problematika ochrany osobních údajů příliš nezajímá, říká v rozhovoru pro EurActiv eurokomisařka Věra Jourová. Často si tak ani neuvědomujeme, jaké hrozby digitální věk přináší.

Ochrana osobních údajů se v dnešní digitální době stala velice žádanou hodnotou, kterou je třeba bedlivě hlídat. To si uvědomují nejen politici, ale i soukromé společnosti na obou březích Atlantiku.

„Soukromí lidí má čím dál větší hodnotu, která souvisí s důvěrou občanů. Pro firmy je tento faktor konkurenční výhodou. Společnosti si již nemohou dovolit nezabezpečovat osobní data. A to mi říkají i samotné americké i evropské firmy,“ uvedla v rozhovoru pro EurActiv evropská komisařka pro spravedlnost Věra Jourová.

Byla to právě ona, kdo s bývalou americkou administrativou Baracka Obamy vyjednala nový systém ochrany soukromí evropských občanů s názvem Privacy Shield. Díky němu nemohou soukromé společnosti jako Facebook nebo Google, ale ani americké bezpečnostní složky, zneužívat naše data, která putují přes Atlantik.

S příchodem Donalda Trumpa se ale začínají šířit obavy, jestli je pro Bílý dům ochrana soukromí na internetu i nadále důležitá. Bez podpory amerického politického vedení totiž systém ochrany dat nemůže fungovat.

Bezpečnost vždy na úkor svobody

Proto se Jourová v dubnu vydala do Washingtonu. Cílem její cesty bylo především získat ze strany nové administrativy ujištění, že se v otázce ochrany soukromí evropských občanů nic nezměnilo.

„Ve Washingtonu jsem se setkala mimo jiné s ministrem pro obchod Wilburem Rossem, kterému jsem vysvětlovala, že Privacy Shield je naprosto zásadní jak pro americký, tak pro evropský byznys, protože ty obrovské přesuny dat z Evropy do Ameriky se musí dít pouze za podmínky zajištění jejich ochrany. Taková ochrana však musí být zajištěna v USA,“ upozorňuje Jourová.

Jourová: Společnosti si již nemohou dovolit nezabezpečovat osobní data.

Z americké strany se jí však podle jejích slov dostalo ubezpečení, že Spojené státy budou i nadále dodržovat své závazky, které byly dojednány ještě za Obamy.

„Slogan ˏAmerica firstˊ, který prosazuje prezident Trump, znamená větší důraz na zajištění bezpečnosti, což se vždy děje na úkor osobních svobod a ochrany soukromí. Prozatím jsem však nezaznamenala, že by se ochrana dat měla ze strany Washingtonu omezovat,“ uvedla. Dodala však, že změnu v Bílém domě není v tomto ohledu radno podceňovat. „Bylo dobře, že jsem do Washingtonu zamířila takhle brzy,“ myslí si.

Občany ochrana dat nezajímá

Spíše než změna politického vedení však Jourovou znepokojuje fakt, že lidé, zejména pak ve střední a východní Evropě, nevěnují ochraně svých údajů prakticky žádnou pozornost. Zdejší občané tuto problematiku podle ní podceňují, což není dobře.

„Nejpozději v lednu spustím masivní informační kampaň, která by měla lidem říct, jaká dostávají skrze reformu ochrany osobních dat nová práva. Nechci, aby byli lidé paranoidní. Jen chci, aby věděli, komu svá data posílají, co s nimi ten dotyčný bude dělat a aby s využíváním svých dat dávali spotřebitelé skutečně uvědomělý souhlas, který mohou vzít kdykoli zpět,“ prozradila Jourová.

Jourová: Nejpozději v lednu spustím masivní informační kampaň. Chci, aby lidé věděli, komu svá data posílají a co s nimi ten dotyčný bude dělat.

„Lidé by měli vědět, že si mohou stěžovat, musí vědět, u koho si stěžovat, jakou náhradu požadovat. Lidé o tom často nevědí. Změna tohoto stavu je úkolem jak pro Komisi, tak pro jednotlivé státy,“ dodává.

Na Snowdena se zapomnělo

Podobné to však je i ve Spojených státech. Odhalení Edwarda Snowdena přinesla řadu nových informací o tom, jak jsou soukromá data jednotlivců zneužívána. I proto byl souvislosti se systémem Privacy Shield přímo v Bílém domě zřízen nový úřad ombudsmana, na kterého se lidé mohou v případě zneužití svých dat obracet.

Ten však prozatím příliš práce neměl. A to i přes velkou a poměrně medializovanou kauzu společnosti Yahoo, po které chtěly v říjnu minulého roku americké tajné služby poskytnutí soukromých emailů jejích klientů. „Kauzu Yahoo jsem v USA řešila skoro na každém kroku. Překvapuje mě, že k této kauze nemáme evidovanou jedinou stížnost,“ podivuje se Jourová.