Jourová: Potraviny ve stejném obalu, ale s různou kvalitou? Nekalá praktika

dvojí kvalita potravin EU

© Pixabay

Na jaře vznikne nový evropský seznam nelegálních obchodních praktik. Česká eurokomisařka Jourová chce navrhnout, aby postihoval i dvojí kvalitu potravin. Na tu si dlouhodobě stěžují východní země EU.

Evropská komisařka Věra Jourová navrhne v dubnu svým kolegům, aby Komise zařadila různou kvalitu potravin v podobných obalech na seznam nekalých obchodních praktik.

V dubnu také představí metodiku kontrol v Unii, podle které by se měly dozorové orgány řídit. Na metodice nyní pracují zástupci 15 členských států. Jourová to dnes řekla na tiskové konferenci.

„V dubnu bude Komise schvalovat nový seznam nelegálních praktik,“ uvedla Jourová. Na seznamu by se měla objevit právě odlišná kvalita potravin.

Loni Komise vydala návod, jak proti dvojí kvalitě bojovat existujícími zákony. Více >>>>

Jourová chce dále navrhnout, aby se spotřebitelé mohli spojit proti výrobcům v případě zjištění odlišné kvality potravin v různých státech a podávat hromadné žaloby. „Myslíme zcela vážně, že vymýtíme dvojí kvalitu potravin ze společného evropského trhu,“ dodala.

Tomáš Zdechovský: EU začíná u žaludku českého občana, problému dvojí kvality se nemůžeme vysmívat. Přečtěte si rozhovor >>>>

Po vytvoření metodiky by měly začít intenzivnější kontroly ze strany členských států. České ministerstvo zemědělství na ně má letos vyhrazen milion korun, dodal ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO).

Rozdílné chutě v různých státech? Dokažte to

Pod pojmem dvojí kvalita potravin se rozumí například používání náhražek masa ve východních státech Unie u výrobků, které na západě mají v sobě maso. Podobně je tomu u menších podílů ovoce například v jogurtech.

Častou argumentací výrobců jsou podle Jourové různé chuťové preference v jednotlivých státech EU. To podle ní může být abstraktní pojem.

Pokud ovšem výrobce – jako příklad uvedla Coca-Colu – prokáže, že provedl rozsáhlé testování chuťových preferencí, bude moci mít rozdílné složení i nadále, dodala.

Přečtěte si také: O složení potravin se musí zajímat hlavně spotřebitelé >>>>

Český stát provedl loni několik testování kvality potravin. Z posledního šetření vyšlo, že z 21 testovaných dětských výživ, krmiv pro domácí zvířata a privátních výrobků obchodních řetězců prodávaných v podobném obalu v Německu, Rakousku, Česku, Slovensku a Maďarsku, jich bylo stejných sedm. Tři výrobky byly mírně odlišné, 11 jich bylo jiných.