Jourová o předávání dat do USA: Termín držím. Privacy Shield spustíme do července

Zdroj: Evropská komise

Evropský parlament minulý týden přijal rezoluci, ve které vyzývá Komisi k pokračování v dialogu s USA tak, aby se odstranily nedostatky, které dohodě o předávání osobních dat Evropanů do USA už v dubnu vytkly národní úřady na ochranu osobních dat. Jak řekla EurActivu česká eurokomisařka Věra Jourová, oficiální dialog s vládou USA otevírat nebude a věří, že dohoda vstoupí v platnost nejpozději začátkem července.

Začátkem léta by měla začít platit dohoda mezi EU a Spojenými státy o transatlantickém předávání osobních údajů s názvem Privacy Shield, kterou s americkou stranou v únoru vyjednala česká eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová. Nový systém má nahradit dohodu Safe Harbor z roku 2000, která byla na podzim loňského roku zneplatněna rozhodnutím Soudního dvora EU.

Jourová: „Budeme měnit některé dokumenty, ale neznamená to, že jsme otevřeli vyjednávání.“

Od vyjednání nového mechanismu předávání osobních dat Evropanů do USA se na její účet objevila nejedna kritika, podle které je Privacy Shield nedostatečný a u soudu by neobstál stejně jako jeho předchůdce. Původní systém Safe Harbor byl u soudního dvora napaden po aféře Edwarda Snowdena, která odhalila sledování Evropanů americkými bezpečnostními úřady.   

Ke kritice se minulý týden přidal také Evropský parlament, který na svém plenárním zasedání přijal k problematice transatlantického toku dat nezávaznou rezoluci. V ní europoslanci Komisi vyzývají, aby pokračovala v dialogu s vládou USA tak, aby se podařilo odstranit nedostatky. Podobné mezery v Safe Harboru totiž v minulosti umožnily sledování Evropanů Národní bezpečnostní agenturou USA skrze sociální síť Facebook.

Přečtěte si ROZHOVOR s Věrou Jourovou o dohodě mezi EU a USA Privacy Shield

Parlament tak navázal na dubnové stanovisko národních úřadů na ochranu osobních údajů, ve kterém požadují, aby se Privacy Shield co nejvíce přiblížil evropským standardům ochrany osobních dat, které jsou mnohem přísnější než ty americké (jaké obavy národní úřady ve svém stanovisku vyjádřily, se dočtete zde).

Navzdory kritice Parlamentu českou komisařku rezoluce potěšila. Europoslanci totiž vedle vyřčených výtek dohodu pochválili například za to, že úřady členských států na ochranu osobních dat získaly „významnou úlohu“ při vyšetřování a vyřizování stížností nebo při pozastavování předávání údajů přes Atlantik.

„Z rezoluce Evropského parlamentu mám radost, protože většinově a poměrně výrazně dal za pravdu tomu, že Privacy Shield představuje razantně zvýšenou ochranu evropských dat na americké půdě. Je to ale samozřejmě závazek, abychom dotáhli všechna doporučení, která máme i od úřadů na ochranu osobních údajů z jednotlivých států,“ řekla včera EurActivu Jourová.

Vyjednávání s vládou USA se otevírat nebudou

V únoru dojednaná dohoda má podle původních plánů vstoupit v platnost koncem června. Už po vydání dubnového stanoviska národních úřadů na ochranu osobních údajů se však objevovaly obavy, zda se tento termín v důsledku požadavků na přepracování dohody stihne. Ke kritice se navíc kromě Parlamentu včera připojil také Evropský inspektor ochrany údajů Giovanni Butteralli.

„Vážím si úsilí, které bylo vyvinuté pro vyřešení potřeby nahradit Safe Harbor, současná podoba Privacy Shield však není dostatečně robustní, aby obstála při budoucím právním přezkumu před soudem,“ uvedl ve včerejším stanovisku inspektor s tím, že je potřeba vytvořit takovou dohodu, která zajistí dodržení klíčových zásad ochrany osobních dat, jako je nezbytnost, přiměřenost a záruka nápravných prostředků v případě porušení pravidel.

Jak ale včera uvedla česká eurokomisařka, stanovený termín stále platí. Otevírat oficiální vyjednávání s americkou stranou totiž prý určitě nebude. „Řadu věcí teď řešíme. Budeme měnit některé dokumenty, ale neznamená to, že jsme otevřeli vyjednávání,“ uvedla.

Komisařka podle svých slov věří, že bude celý proces ukončen po projednání dohody v rámci kolegia Evropské komise, kde se bude schvalovat „konečná verze rozhodnutí, které má používání mechanismu Privacy Shield koncem června nastartovat“.

„Takže držím termín a věřím tomu, že budeme schopni minimálně začátkem července ten systém spustit,“ potvrdila Jourová redakci.

Eliška Kubátová