Jižní Amerika chce dohodu o volném obchodu s EU ještě letos

trade

© Shutterstock / Faraways

Lídři zemí jihoamerického bloku Mercosur se shodli, že chtějí výrazně posílit svou účast na mezinárodním obchodě. Prvním krokem má být rychlé vyjednání obchodní dohody s EU. Podle odborníků jsou však tyto plány příliš ambiciózní.

Jihoamerický blok států Mercosur, který tvoří Argentina, Brazílie, Paraguay, Uruguay a nově také Venezuela, má ambiciózní plány. Dohodu o volném obchodu s EU chce totiž vyjednat ještě do konce tohoto roku.

Evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová sice v únoru uvedla, že po úspěšné obchodní dohodě s Kanadou je nyní na řadě modernizace obchodní dohody s Mexikem a také vyjednání dohody s blokem MERCOSUR, bližší informace však neposkytla.

„Konec vyjednávání už je v dohledu, stále nás však čeká mnoho práce,“ řekla tehdy k průběhu jednání.

Své plány někteří členové jihoamerického bloku nastínili minulý týden během pravidelného summitu. V přijatém prohlášení se mimo jiné píše, že členové skupiny Mercosur, jmenovitě pak Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay, zdůrazňují, že obnovené rozhovory s Bruselem jsou jedním z největších úspěchů poslední doby.

Desítky let plánů a rozhovorů

Plány na vytvoření dohody o volném obchodu sahají až do roku 1995, kdy byla podepsána smlouva o spolupráci mezi tímto latinskoamerickým blokem a EU. Samotné rozhovory o možné liberalizaci pak započaly v Buenos Aires během dubna roku 2000. Od té doby proběhlo celkem 28 kol zdlouhavých jednání.

Poslední obnovení rozhovorů nastalo v květnu loňského roku. A během letošního roku mají za sebou obě strany již několik dalších kol jednání. Zatím poslední proběhlo tento měsíc v Bruselu. Další je pak naplánováno na říjen.

Faurie: Účast zemí Mercosur na světovém obchodě by měla významně vzrůst.

Rozhovory tedy pokračují slibně a v poměrně krátkých časových intervalech. I to je možná důvodem jihoamerického optimismu. Členové Mercosur plánují výslednou dohodu představit v prosinci během jedenácté konference ministrů zemí Světové obchodní organizace (World Trade Organization – WTO) v Buenos Aires.

„Účast zemí Mercosur na světovém obchodě by měla významně vzrůst. Obchodní dohody jsou proto naší prioritou. Posouváme se kupředu, naším cílem je vyjednání finální dohody s EU do prosince tohoto roku,“ uvedl argentinský ministr zahraničí Jorge Faurie.

Realita bude jiná, míní odborníci

„Spojené státy se vydávají cestou většího protekcionismu. S tím se musíme vypořádat. Trumpova pozice ostatní přesvědčila, aby na mezinárodní obchodní integraci kladli větší důraz,“ vysvětluje šéf poradenské společnosti Desarollo de Negocios Internacionales Marcelo Elizondo.

Jeho slova potvrzuje i česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO, ALDE). „USA se pod Trumpovou administrativou zavírají do sebe, a uvolňují tak velký prostor právě EU. Ostatně i země Jižní Ameriky dnes usilují více než před pár lety o dokončení obchodních jednání s námi,“ uvedla.

„EU by měla tuto příležitost využít a upevnit své postavení na mezinárodní scéně jako blok, který propaguje liberální obchod a nastavuje globálně jeho pravidla a standardy,“ dodává.

Odborníci na mezinárodní obchod nicméně varují, že plány skupiny Mercosur jsou nereálné. Dohoda o volném obchodu by podle nich v tomto ohledu byla velkým milníkem. V prosinci však podle Elizonda dojde pouze k podpisu dohody politické, přičemž na finální obchodní dohodu si budeme muset ještě počkat. A stejný názor má i Charanzová.

„Dle mého názoru je reálné dosáhnout do konce tohoto roku s Mercosurem tzv. politickou dohodu, která předchází finálnímu dojednání smlouvy jako takové,“ myslí si.

„Nejcitlivější otázkou budou zemědělské výrobky, a u těch očekávám, že se možný konsenzus může objevit až na úplném závěru jednání,“ dodává.

Charanzová: USA se pod Trumpovou administrativou zavírají do sebe, a uvolňují tak velký prostor právě EU.

Například ředitel poradenské společnosti ABECEB Dante Sica si dokonce myslí, že oba bloky čekají ještě minimálně dva až tři roky jednání.

Stejně tak nesmíme zapomenout, že dojednání finální dohody je pouze prvním krokem k jejímu úspěšnému vstupu v platnost. Jak jsme mohli vidět u obchodní dohody s Kanadou, ratifikační proces v rámci EU je zdlouhavý a nemusí být vůbec jednoduchý.

Charanzová: Nejcitlivější otázkou budou zemědělské výrobky.

Není proč čekat

Větší liberalizace obchodu s Jižní Amerikou by se však Unii pravděpodobně vyplatila.

Pokud jde o státy sdružení Mercosur, například objem vzájemného obchodu s Brazílií činil v roce 2015 téměř 66 miliard eur. V případě Argentiny se jednalo o necelých 18 miliard eur. Tento sub-regionální celek je nejen zónou volného obchodu, ale také celní unií.

Samotná EU pak do bloku v roce 2016 vyvezla zboží v hodnotě 43 miliard eur. Import v tomto období činil téměř 42 miliard eur.

Evropská unie se svými 500 miliony obyvatel je pro Mercosur již nyní největším obchodním partnerem. Větší liberalizace vzájemného obchodu by však měla pomoci oběma stranám.

S využitím EurActiv.com