Jeruzalém má být hlavním městem Izraele i Palestiny. Česko se s EU shoduje navzdory Zemanovým výrokům

@ European Union, 2017

Donald Trump uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele a má v plánu přesunout do něj americkou ambasádu. Izraelský premiér se pro podobnou podporu vydal do Bruselu, tam však nepochodil. Unie trvá na svém, že jediné řešení spočívá ve dvou státech s jedním hlavním městem. Potvrzuje to i Česko, přestože prezident Zeman hovoří jinak.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštívil Brusel s očekáváním, že Evropská unie bude následovat amerického prezidenta Donalda Trumpa a podpoří nárok Izraele na Jeruzalém.

„Věřím, že většina evropských zemí přesune své ambasády do Jeruzaléma a že Jeruzalém uzná jako hlavní město Izraele,“ prohlásil Netanyahu.

Představitele EU se mu však přesvědčit nepodařilo. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová opáčila tím, že členské země se k ničemu takovému nechystají.

„Svá očekávání si může nechat pro jiné,“ řekla Mogheriniová.

EU je v současné době největším podporovatelem palestinského lidu a Mogheriniová trvá na tom, že řešení konfliktu spočívá ve vytvoření dvou států, přičemž Jeruzalém bude hlavním městem Izraele i Palestiny. Stejný postoj má i OSN, Donald Trump však svým prohlášením mezinárodní konsensus narušil.

Česko zůstává Izraeli nakloněno, ale s EU jednotné

Evropské země včetně Česka vizi Jeruzaléma jako hlavního města dvou států podporují. Ministři zahraničí EU se na tom shodli při včerejším jednání v Bruselu, kterého se zúčastnil i izraelský premiér.

„Česká republika společně s ostatními členskými státy EU považuje Jeruzalém za budoucí hlavní město obou států, tj. Státu Izraele a budoucího Státu Palestina,“ informovalo české ministerstvo zahraničí.

Na druhou stranu však česká diplomacie ve svém oficiálním sdělení uvedla, že „prakticky uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele v hranicích demarkační linie z roku 1967“. Řada zahraničních médií jako například EU Observer proto informovala o tom, že Česko má na Jeruzalém jiný názor než ostatní země.

Přispěla k tomu i rétorika prezidenta Miloše Zemana při sobotním projevu na konferenci strany SPD.

„Zbabělá Evropská unie dělá všechno proto, aby propalestinské teroristické hnutí mělo převahu nad hnutím proizraelským, které zastávám já,“ poznamenal prezident ČR. „Už před čtyřmi lety při své návštěvě Izraele jsem navrhoval přesun české ambasády,“ dodal.

Česká pozice k otázce Jeruzaléma následně vzbudila rozruch. Izraelský ministr pro vědu a technologie Ofir Akunis dokonce poděkoval Česku za podporu Trumpova prohlášení.

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ale novinářům v Bruselu po jednání Rady potvrdil, že Unie zaujímá v otázce Jeruzaléma jednotný postoj a Česko se mu nijak významně nevzdaluje.

„Nemusel jsem nic vysvětloval. Nikdo ČR nevnímal jako někoho, kdo opustil evropskou pozici,“ vysvětlil šéf české diplomacie.