Jednání o clech mezi EU a USA pokračují. Unie chce mít jasno v udělování výjimek

cla EU a USA

Cecilia Malmströmová jedná s americkým a japonským protějškem @ European Union, 2018

Sobotní jednání mezi eurokomisařkou Malmströmovou a americkým obchodním zmocněncem Lighthizerem byla sice „upřímná“, ale Brusel stále nemá jasno v tom, jak budou Spojené státy udělovat výjimky od nových cel na dovoz oceli a hliníku.

Jednání Evropské unie se Spojenými státy o výjimce od nových cel na dovoz oceli a hliníku budou v tomto týdnu pokračovat. Sobotní rozhovory eurokomisařky pro obchod Cecilie Malmströmové s americkým obchodním zmocněncem Robertem Lighthizerem nepřinesly v Bruselu jasno o proceduře udělování výjimek. Na twitteru to uvedla eurokomisařka.

EU chce po USA výjimky pro svou ocel. Více >>>>

„Jednání s Robertem Lighthizerem bylo ‚upřímné‘, ale nepřineslo bezprostředně jasno o přesné americké proceduře pro udělování výjimek a tak budou rozhovory pokračovat,“ napsala Malmströmová.

Malmströmová: Jednání s Robertem Lighthizerem bylo ‚upřímné‘, ale nepřineslo bezprostředně jasno o přesné americké proceduře pro udělování výjimek a tak budou rozhovory pokračovat.

Jasno nemá ani Japonsko

Jasnou odpověď od Lighthizera nedostal ani japonský ministr obchodu Hirošige Seko. Na tiskové konferenci oznámil, že Lighthizer mu jen vysvětlil, jaký má jeho země plán a jak hodlá postupovat.

Jak Malmströmová, tak Seko zdůraznili, že jako dlouholetí spojenci USA ve sféře obchodu i bezpečnosti očekávají, že budou od nových celních sazeb osvobozeni. Export EU a Japonska podle nich bezpečnost USA neohrožuje a tyto Trumpovy důvody pro zavedení cel odmítli. EU zvažuje zavedení odvetných opatření, která podle pravidle Světové obchodní organizace (WTO) mohou být zavedena 90 dní poté, co cla USA vstoupí v platnost.

Americká cla: Čeští oceláři se obávají přílivu asijských výrobků do Evropy. Více >>>>

V souladu s pravidly WTO bude postupovat i Japonsko. „Pokud dojde k jejich porušení, budeme žádat konzultace. Zhodnotíme dopad na japonské podniky a pak se rozhodneme,“ uvedl Seko.

Všechny tři strany se shodly, že je třeba zasáhnout proti nadměrným globálním kapacitám ocelářského průmyslu a také vůči zásahům, které poškozují trh, jako jsou subvence. Schůzka na toto téma byla naplánována už před několika týdny. Podle pozorovatelů se měla věnovat zejména čínským praktikám, po Trumpově podpisu nových cel se však zabývala naléhavějšími záležitostmi.

Není to spravedlivé ani udržitelné, píše Trump

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal dekret o zavedení 25procentního cla na dovoz oceli a desetiprocentního cla na dovoz hliníku do USA. Opatření má vstoupit v platnost za 15 dní od podpisu, týkat se zatím nemá Kanady a Mexika. Trump nevyloučil možnost výjimky pro další státy.

Na twitteru prezident Trump uvedl, že s japonským premiérem Šinzó Abem jednal o otevření Japonska mnohem lepší obchodní výměně s USA. V současné době Spojení státy vykazují schodek ve výši 100 miliard dolarů (přes dva biliony Kč). „Není to spravedlivé ani udržitelné. Všechno bude fungovat,“ napsal.

Donald Trump se kloní k tomu jednat o clech s jednotlivými státy individuálně. V telefonickém rozhovoru s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, který patří k nejhlasitějším oponentům nových cel v EU, trval na tom, že „rozhodnutí je kvůli ochraně národní bezpečnosti nezbytné a přiměřené“. Bílý dům také bez dalšího upřesnění oznámil, že oba prezidenti diskutovali o alternativních způsobech, jak obavy Spojených států řešit.