Jednání o brexitu začala. Prioritou je Irsko

jednání o brexitu

@ European Commission, 2017

Dvě hlavní postavy budoucího vyjednávání o brexitu se dnes sešli v Bruselu, aby oficiálně zahájili diskusi o odstoupení Británie z EU. Michel Barnier a David Davis se mimo jiné shodli na tom, že je nutné vyřešit co nejrychleji irské hranice.

Hlavní vyjednavač Evropské komise Michel Barnier a britský tajemník pro vystoupení z EU David Davis dnes oficiálně zahájili jednání o brexitu. Jejich výsledkem by mělo být formální odloučení Británie od struktur Evropské unie a nahrazení předchozích vztahů novými dohodami.

Podle Evropské komise se první fáze vyjednávání zaměří na tři hlavní témata – ochranu práv občanů, finanční vyrovnání závazků Velké Británie vůči EU a ujasnění hranic mezi Severním Irskem a Irskem. Čas na nalezení shody se přitom rychle krátí. Podle pravidel unijních smluv by mělo být vše vyřešeno do 29. března 2019. O splnění termínu však kolují pochybnosti.

„Vystoupení pravděpodobně skončí tak, že dojde k ustavení přechodného období, v jehož rámci by dále platila jurisdikce soudního dvora EU, možná i volný pohyb a další aspekty unijního práva, které tvořily hlavní důvody, proč Británie chce vystoupit z EU,“ vysvětlil EurActivu analytik Jan Kovář z Ústavu mezinárodních vztahů.

Co Brity vedlo k brexitu a za jakých podmínek bude probíhat? Dozvíte se v infografice. Více >>>>

Irské hranice jsou novou prioritou

Hlavním cílem Evropské unie je zachování práv občanů členských zemí, kteří žijí, pracují či studií ve Velké Británii. Britská premiérka Theresa Mayová zase trvá na dohodě o nových obchodních vztazích, které by se nezakládaly na společném trhu a celní unii, jako tomu bylo doposud.

„Naše jednání nabrala pozitivní a konstruktivní tón. Jsme odhodláni vytvořit silné partnerství mezi Británií a našimi evropskými přáteli,“ uvedl státní tajemník Británie David Davis.

Významnou otázkou jsou i nové vnější hranice EU. Británie je sice ostrovním státem, hraničí však s Irskem, které je členem EU. „Dohodli jsme se, že naši nejbližší spolupracovníci zahájí diskusi o Irsku. Ochrana Velkopáteční dohody (dohoda o vztazích mezi Irskem a Velkou Británií – pozn. redakce) a zachování společné cestovní zóny jsou nejurgentnějšími záležitostmi,“ uvedl vyjednavač Komise Michel Barnier na dnešní tiskové konferenci.

Británie má dveře otevřené

EurActiv.sk upozorňuje, že Británie je v EU i nadále vítaná. Vychází mimo jiné ze slov vyjednavače Evropského parlamentu pro brexit Guye Verhofstadta. „Pokud Británie změní názor, nalezne otevřené dveře EU. Budou to ale nové dveře do nové Evropy.“

Podobně se k možnému návratu Británie vyjádřil i francouzský prezident Emmanuel Macron, podle kterého je stále možné, že se směr událostí spojených s odchodem Británie z EU ještě změní. Jednání totiž nejsou ani zdaleka u konce.

Termín zahájení jednání o brexitu podle článku 50 Lisabonské smlouvy byl až do posledních dní nejistý. Mohly za to předčasné britské parlamentní volby, ve kterých premiérka Theresa Mayová zvítězila, ale ztratila svou převahu nad opozicí. Významný úspěch zaznamenali labouristé pod vedením Jeremyho Corbyna zastávající mírnou formu brexitu.