Jednání o brexitu poběží přes víkend, brzy může padnout dohoda o přechodném období

brexit přechodné období

© Shutterstock

EU a Spojené království by se už brzy mohly dohodnout na podmínkách přechodného období, které nastane po brexitu. Stále však ještě není dojednána samotná „rozvodová smlouva“.

Vyjednávači Evropské unie a Británie by se mohli už v příštích dnech domluvit na podobě přechodného období po britském odchodu z EU na jaře 2019. Novinářům to dnes řekl o stavu jednání informovaný diplomat.

Otázka přechodného období je však jen částí vyjednávání o „rozvodové dohodě“, tedy podobě samotného brexitu. Tam jsou postoje Londýna a sedmadvaceti zemí EU velmi vzdálené, především kvůli trvajícímu rozdílnému pohledu na řešení situace kolem irské hranice. Bez vyjednání této smlouvy domluva o přechodném období ani platit nezačne.

Vyjednávání budou podle diplomatů pokračovat celý víkend.

Právě tyto rozhovory by mohly přinést průlom v otázce přechodného období. To má být časově omezené, nejspíš od brexitu na konci března 2019 do konce roku 2020 a strany se zatím nemohly shodnout na věcech, jako je zaručení práv občanů EU a několika dalších okruzích.

Pokud se ale přes víkend najde kompromis či se k němu strany výrazným způsobem přiblíží, je možné, že v pondělí věc přijede do Bruselu stvrdit šéf britského vyjednávacího týmu David Davis, uvádějí diplomaté.

„Domluva okolo přechodného období být může. Ale každopádně bude jen ‚podmínečná‘, bez dohody o celé smlouvě o britském odchodu nebude mít smysl,“ upozornil dnes novináře informovaný diplomat blízký jednáním.

Konfliktní otázka: Severní Irsko

Celá tato „rozvodová dohoda“ je ale zatím daleko. Londýn a EU se totiž nedokážou domluvit na způsobu řešení režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Obě strany se shodly, že se chtějí vyhnout vzniku standardní hranice. Británie nepředložila vlastní návrh řešení, jasně ale odmítla návrh právního textu připraveného evropskými vyjednávači, který předpokládal faktické setrvání Severního Irska na unijním jednotném trhu a v celní unii.

Strany už tlačí čas, finální text smlouvy o podobě brexitu musí být hotov letos na podzim, aby do konce března stihl projít potřebným ratifikačním procesem.

V úterý budou vývoj diskusí o brexitu probírat odpovědní ministři 27 zemí Unie na Radě pro všeobecné záležitosti (GAC), které s vývojem jednání seznámí šéfvyjednávač EU Michel Barnier.

Potvrdit by měli také pohled sedmadvacítky na nadcházející jednání o budoucnosti vzájemných vztahů mezi EU a Británií po konci přechodného období. S těmito „vodítky“ přišel šéf Evropské rady Donald Tusk a finální souhlas by měli vyslovit v pátek šéfové států a vlád členských zemí. Dohodu o budoucnosti bude možné uzavřít s Londýnem až poté, co se stane státem mimo Evropskou unii.