Jean-Claude Juncker: Nechceme více Evropy, ale lepší Evropu

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, @European Union 2016

EU se podle šéfa Evropské komise Jean-Claudea Junckera nenachází ve špičkové formě a následujících 12 měsíců bude pro ni zásadních. V nich se totiž rozhodně, jakou podobu nabere další integrace. Juncker to uvedl v dnešním projevu o stavu Unie, který přednesl v Evropském parlamentu ve Štrasburku.

Evropská unie prochází existenciální krizí a její kondice není ideální. Příští rok bude proto pro její další vývoj rozhodující. Ve svém již druhém projevu o stavu unie, který je tradičně přednášen před nastoupeným plénem Evropského parlamentu, to uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

EU podle něj nepotřebuje „více Evropy“, ale lepší Evropu. „EU nemůže být prosazována přes nesouhlas národních států,“ uvedl Juncker v téměř hodinovém proslovu.

Evropská komise nechce členské státy převálcovat, ale naopak s nimi spolupracovat. „Nejsme ničitelé, ale stavitelé,“ dodal.

Jean-Claude Juncker, který se stal předsedou Evropské komise v roce 2014, zdůraznil, že se EU musí soustředit na konkrétní kroky a být blíže občanům. Například tím, že jim bude lépe své záměry vysvětlovat a předkládat jasné termíny. „Občané jsou unaveni institucionálními šarvátkami a polopravdami,“ uvedl.

Celý projev Jean-Claude Junckera můžete sledovat zde >>>>.

Některé konkrétní návrhy z jeho úst zazněly už i dnes.

Pracovní místa, export a boj s daňovými úniky

Juncker zdůraznil nutnost vzniku nových pracovních míst a spravedlivé podmínky na trhu práce. K nim patří i podpora revize směrnice o vysílání pracovníků, kterou na jaře letošního roku představila komisařka Marianne Thyssenová. Proti navrhované změně pravidel se ale postavili někteří evropští politici, například v Evropském parlamentu, nebo zaměstnavatelé.

Šéf Komise dnes dále navrhl zdvojnásobení investičního plánu EU, který je známý jako Junckerův investiční balíček. K roku 2022 by měl dosáhnout 620 miliard eur (přibližně 16,7 bilionu korun).

Co je Junckerův investiční plán, si můžete přečíst zde >>>>

Unie by rovněž měla více zapracovat na uzavírání obchodních dohod, pospíšit si s ratifikací Pařížské dohody, která má omezit emise CO2 od roku 2020, bojovat s daňovými úniky, lépe chránit svůj ocelářský průmysl před nekalou hospodářskou soutěží a více podporovat své zemědělce.

K dalším zmíněným inciativám patří i reforma evropského telekomunikačního trhu, která má přinést bezplatné bezdrátové připojení na veřejných místech do roku 2020 nebo sítě 5G do roku 2025.

Jean-Claude Juncker také uvedl, že Evropská unie by měla posílit svou obrannou politiku. EU by měla vytvořit společné evropské velitelství a posílit svou obrannou sílu. „Více evropské obrany ale neznamená méně transatlantické spolupráce,“ dodal.

Společná evropská armáda? Mnoho povyku pro nic, říkají analytici >>>>

Evropská komise chce i nadále bojovat s terorismem. V listopadu proto navrhne nový systém registrace osob přijíždějících do Evropy, díky němuž bude dopředu jasné, za jakými účely cestující do EU jede. „Budeme přísní ohledně toho, kdo se může dostat přes hranice,“ řekl Juncker poslancům.