Je dobře, že jsme Orbána nevyloučili. Jeho kritika Junckera je oprávněná, míní Bělobrádek

© Shutterstock

Největší evropská politická strana se ve středu v podvečer odhodlala udělat úkrok stranou. Maďarský Fidesz ze svých řad evropští lidovci nevyloučili, usmíření s premiérem Viktorem Orbánem se ale nekoná.

Po několikahodinovém jednání se zástupci Evropské lidové strany (ELS) rozhodli, že straně Fidesz pouze „pozastaví členství“. Vzájemné problémy mezi Orbánem a lidovci tak budou tuto evropskou partaj doprovázet i nadále.

Podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka je ale výsledek středečního hlasování přívětivý.

„Byl jsem proti vyloučení. Na jednu stranu je třeba Fidesz jasně upozornit, že jsou hranice, které nemá překračovat, zároveň však nesmíme pana Orbána nahnat do skupiny s polskou PiS či dokonce s extrémisty nebo eurofoby,“ upozorňuje.

A podobného názoru je i europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL/EPP).

„Já nejsem pro vyloučení Fidesz z Evropské lidové strany. Zároveň je ale třeba, aby splnili podmínky, které jim uložil Manfred Weber a aby ukončili štvavou a částečně i lživou billboardovou kampaň proti Bruselu,“ myslí si.

Manfred Weber: Kritizovat EU je v pořádku, Orbánova kampaň proti Junckerovi je však nepřijatelná

Evropu můžete kritizovat, protože Evropská unie je demokratickou institucí. Avšak situace, kdy člen frakce EPP napadá předsedu Komise, který je z EPP, je už příliš, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz „spitzenkandidát“ Manfred Weber.

Podmínek ze strany ELS je hned několik.

Kromě ukončení domácí kampaně zaměřené proti současnému předsedovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi jde například o zachování Středoevropské univerzity v Budapešti nebo o dodržování stranické deklarace o demokracii a právním státu, kterou europoslanci přijali loni na podzim.

ELS zároveň ustanoví komisi, která bude na plnění požadavků dohlížet. Zasednout by v ní měli třeba bývalý předseda Evropské rady Hermann van Rompuy, bývalý předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering nebo bývalý rakouský kancléř Wolfgang Schüssel.

Bělobrádek: Kritika Junckera je oprávněná

I když Bělobrádek pro vyloučení nehlasoval, diskuze v rámci lidové strany ohledně chování maďarského premiéra podporuje.

„Musíme si vzájemné vztahy vyjasnit. Kus pravdy mají i Maďaři,“ uvedl. Zejména kritika Junckera je podle něj do značné míry oprávněná.

„ELS škodil i Orbánem kritizovaný předseda Komise. KDU-ČSL ho sama kritizovala, dokonce jsme ho vyzvali ke zvážení rezignace, a to po jeho adoraci Karla Marxe. Progresivistická část ELS, která by klidně hodnotově mohla být v ALDE, naběhla na vidle našim politickým soupeřům z levice a progresivistům,“ upozorňuje Bělobrádek.

Šojdrová ale zároveň připomíná chování maďarské vlády, které je podle ní s politikou ELS často v rozporu.

„S politikou ELS se neslučuje omezování svobody medií a akademických svobod, ani lživá a štvavá kampaň. Viktor Orbán by měl zařadit zpátečku. Jinak nás bude toto téma nadále rozdělovat a poškozovat,“ myslí si.

Princip právního státu ve střední Evropě pod tlakem. Jak je na tom Česko?

Přestože se Česko zatím neocitlo pod drobnohledem evropských institucí stejně jako Maďarsku a Polsko, v posledních letech čelí liberální demokracie v tuzemsku jistému tlaku. Odborníci poukazují například na proměny mediální scény.

Stejně se na to dívá i nová generace lidoveckých politiků. Podle předsedy Mladých pražských lidovců a zároveň zastupitele na Praze 10 Adama Šilara vyvolávají současné spory v ELS štěpení, a to i na úrovni jednotlivých národních stran.

„Pozastavení členství je podle mého názoru takovou střední cestou, kdy nejde o definitivní vyloučení a zároveň je Fideszu dán jistý prostor pro nápravu,“ připomíná.

Ponechat si Orbána je důležité

On sám má podle svých slov s mnoha kroky Orbána „velký problém“, s mládežnickou organizací Fidesz (Fidelitas) má ale dobré zkušenosti.

„Ta poslední kampaň proti Junckerovi a Sorosovi už byla jen takovou třešničkou na dortu. Jenže otázkou je také to, jestli kvůli Orbánovi hned vylučovat celou stranu. Například moje zkušenosti (a dalších Mladých lidovců) se zástupci Fidelitas jsou veskrze pozitivní,“ vysvětluje.

Na druhou stranu ale připomíná, že v evropských volbách se voliči budou rozhodovat spíše podle osobností na národní úrovni, jelikož to jsou ti, kteří je budou v Parlamentu zastupovat. Nadnárodní stranické spory díky tomu nebudou hrát takovou roli.

Juncker vyzval k vyloučení Orbána z lidovecké frakce EP. Evropští lidovci se k tomu staví zdrženlivě

Evropská lidová strana nestojí o rozpory s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Alespoň to vyplývá z informací sítě EURACTIV, která kontaktovala zástupce evropských lidovců z různých členských států EU.

Evropská lidová strana byla založena už v roce 1976 a mezi její členy patří především středopravicové, konzervativní a křesťansko-demokratické strany nejen z členských států EU.

V současné době ELS zahrnuje 80 politických stran a hnutí ze 42 zemí. Jejím současným předsedou je francouzský politik Joseph Daul.

Od přelomu tisíciletí je i nejsilnější politickou silou v Evropském parlamentu, kde spolu s několika dalšími politickými subjekty tvoří politickou frakci „Poslanecký klub Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů)“.

Vyloučení Fidesz z ELS by ovšem mělo s největší pravděpodobností za následek i vystoupení z parlamentní frakce, což by v této chvíli pro lidovce znamenalo oslabení o 12 křesel.

Vzhledem k tomu, že podle odhadů lidovci v nadcházejících evropských volbách oslabí, by taková ztráta mohla znamenat i ohrožení jejich dominantní pozice v Parlamentu.