Jasné vítězství ODS, propadák malých stran včetně zelených

Zdroj: Evropský parlament.

Ve volbách do Evropského parlamentu dominovali Občanští demokraté, kteří předstihli druhou ČSSD o 9% hlasů. Do Bruselu odjedou ještě zástupci komunistů a lidovců. Strana zelených získala pouhá 2%, její šéf Bursík nabídl svůj post k dispozici. Neuspěly ani další malé strany; krůček za branami EP však zůstala Suverenita Jany Bobošíkové.

„Naše případná výhra v těchto volbách bude znamenat pouze to, že signál je: jsme zpátky, jsme rovnocenným soupeřem, hlas vhozený ODS v podzimních volbách nebude ztracený,“ řekl pozdější vítěz voleb Mirek Topolánek ještě před začátkem sčítání reportérům ČT.

Ani poté, co bylo jasné, že ODS jasně zvítězí, nepropukly v táboře občanských demokratů nijak bouřlivé oslavy. Jak už v pátek napsaly Hospodářské noviny, ODS i ČSSD by se jako startovní pozice do kampaně pro podzimní volby (která de facto startuje už dnes) hodil spíše těsný výsledek v jejich prospěch, a ne drtivé vítězství.

To ale přišlo: ODS se ziskem 31,45% odevzdaných hlasů (tedy v absolutních číslech skoro tři čtvrtě milionu voličů, 9 mandátů) rozdílem třídy porazila ČSSD (22,38%, 7 mandátů). Podle Topolánka může za úspěchem jeho partaje vězet také předsednictví v Evropské radě. „Pokud lidé ocenili tu naši práci v Evropské unii a pro Evropskou unii a pro Českou republiku v Evropské unii, tak mě to samozřejmě naplňuje určitým pozitivním naladěním,“ uvedl předseda ODS s tím, že však nezneužil místa v čele Unie k propagaci své strany.

Šéf poražených sociálních demokratů Jiří Paroubek obhajoval neúspěch nezájmem voličů ČSSD o Evropský parlament. „Pro naše voliče jsou eurovolby volbami třetího řádu. Proto naši voliči k volbám nepřišli,“ řekl Paroubek. „Volby do Poslanecké sněmovny budou jiné – tematicky, ale také účastí voličů. To znamená, že ta prohra dnes bude vítězstvím zítra,“ dodal předseda ČSSD. I přes jasnou porážku si sociální demokraté v EP výrazně polepší: ze dvou na sedm mandátů.

Podle některých pozorovatelů ČSSD skutečně v předvolební kampani bojovala hlavně o to, jak přesvědčit své věrné, že i evropské volby stojí za cestu k urnám. Například politoložka Vladimíra Dvořáková si nicméně myslí, že ČSSD svou předvolební prezentaci až příliš vystavěla na osobě svého předsedy Paroubka, a to byla chyba. Ať tak či tak, zájem voličů o Evropský parlament zůstal i přes (nebo právě pro?) hlučnou a drahou kampaň a blízkost podzimních parlamentních voleb mizivý. K urnám jich přišlo – stejně jako před pěti lety – 28% (2,37 miliónu).

Spokojeni mohou být s výsledkem jak lidovci (7,64%), kteří navzdory vnitrostranickým otřesům udrželi dva mandáty, tak také komunisté, jejichž disciplinovaná voličská obec opět nezklamala (14,18%, 4 křesla).

Malé strany propadly, překvapila Suverenita

Největší zklamání dnes v noci zavládlo v táboře zelených. I když jim předvolební průzkumy přisuzovaly často i zisk okolo 5% hlasů, realita byla nakonec úplně jiná: 2%. To je o více než 1% horší výsledek než v posledních volbách do EP, kdy zelení ještě vůbec nebyli parlamentní stranou. Bursíkova partaj obsadila letos v celkovém pořadí až 9. místo.

„Poradím se z vedením strany, dám si svůj čas; nemá smysl dělat nějaké rychlé pohyby, rychlé kroky, ale já jsem politik, který dělá politiku kvůli ideálům a tomu obsahu a nedělám to kvůli tomu, abych se držel nějaké funkce,“ řekl předseda Strany Zelených Martin Bursík s tím, že dnes nabídne svůj post k dispozici. Kdo by ho ale případně měl nahradit, nenaznačil.

Nebyli to však jen zelení, kdo v letošních volbách zažil neúspěch – ten totiž provázel všechny malé partaje, tedy s jednou výjimkou: stranou Suverenita dnes už bývalé europoslankyně Jany Bobošíkové, která získala přes 4% hlasů.

Řada politologů upozorňuje na to, že malé strany, bohužel pro ně, nedokážou najít společnou řeč a tříští se, byť jsou názorově často velmi spřízněné. Typickým příkladem je SNK ED, které v minulých volbách získalo přes 11%. Jenže to za něj ještě kandidovala dnes už také bývalá europoslankyně Jana Hybášková, která nicméně do letošních voleb šla s novou stranou: EDS. Jak eurooptimisté, tak euroskeptici (Suverenita, Libertas.cz, Svobodní) se tak podle pozorovatelů mohli do EP dostat, jen kdyby byli jednotnější. 

Drahý předvolební cirkus

Nízká volební účast spojená často s velmi drahou předvolební kampaní podle všeho nepotěší správce stranických pokladen. Pokud porovnáme prostředky získané ze státní kasy za každý odevzdaný hlas s penězi vynaloženými na předvolební boj, vyjde nám, že většina stran skončila výrazně v červených číslech.

Například ODS i ČSSD vynaložily na kampaň shodně minimálně 40 milionů korun, což znamená, že sociální demokraté prodělali nejméně 24 milionů, zatímco ODS 18 milionů. Jedinou parlamentní stranou, které volby neudělaly „díru“ do rozpočtu jsou tak lidovci – na kampaň vydali asi 5 milionů korun a stejnou částku pravděpodobně obdrží také ze státního rozpočtu.