Jak ovlivní výsledek britského referenda evropskou integraci?

zdroj: Evopská rada

Referendum o vystoupení Velké Británie z EU je za dveřmi. Zda se Britové rozhodnou v evropském projektu setrvat, nebo zvolí druhou možnost, se Evropa dozví už v pátek ráno. Jaký by měl podle evropských politiků případný odchod země z EU vliv na prohlubování evropské integrace?

Zítra v 8 hodin ráno se otevřou volební místnosti a Britové budou mít 15 hodin na to, aby rozhodli, zda jejich země zůstane členem Evropské unie. Předvolební průzkumy naznačují velmi těsný výsledek.

A jak vypadá situace na sociálních sítích? Analýza jednoho a půl milionu tweetů, které se v posledních dvou týdnech věnovaly právě tématu brexit, ukazuje, že uživatelé Twitteru ve Velké Británii tíhnou spíš k setrvání jejich země v EU (celkem 62 %). Výsledek referenda je také předmětem zájmu sázkových kanceláří.

„Zítra hlasují Britové v referendu o setrvání v EU a rovněž si lze snadno vsadit na výsledek. Sázkové kanceláře nabízejí velmi atraktivní kurz na to, že scénář brexitu zvítězí (přibližně 1 ku 4), což při čtení předvolebních průzkumů vybízí k sázce,“ říká analytik ČSOB Jan Čermák.

Přečtete si také: ROZHOVOR s Janem Zahradilem: „Referendum o brexitu je příležitost, aby si ČR řekla o výjimky“

V Evropě mezitím roste nejistota, jak po referendu postupovat v prohlubování evropské spolupráce. Názory se liší například v Německu a Francii. Zatímco Paříž trvá na prohlubování evropské integrace, Berlín je vůči takovému postupu opatrný.

Brexit jako varovný signál

„V reakci na brexit bychom jednoduše nemohli požadovat další integraci,“ uvedl v nedávném rozhovoru pro Der Spiegel německý ministr financí Wolfgang Schäuble. „To by bylo neobratné. Spousta lidí by se oprávněně ptala, zda to nám politikům pořád ještě nedošlo.“

I když bude brexit těsně odvrácen, „budeme to muset vnímat jako varování a signál nepokračovat v práci jako obvykle,“ myslí si německý ministr financí.

Podobně to vidí také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Evropská osmadvacítka se podle něj bude muset z událostí v Británii poučit. Naléhání na další integraci by podle něj obnášelo „riziko dalších zmatků“. „Euroskepticismus není přítomen jen v Británii,“ dodal předseda Komise.

Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn je naopak přesvědčený, že případný brexit nesmí evropské státy od dalšího prohlubování spolupráce odradit. „Ne méně, ale více Evropy,“ uvedl pro německý list Tagesspiegel am Sonntag.

Výsledek britského referenda je mezi evropskými politiky očekáván s velkou netrpělivostí. Ať už bude jakýkoliv, politické špičky Unie o něm budou jednat hned následující dopoledne. Schůzka Jeana-Clauda Junckera, předsedy Evropské rady Donalda Tuska, předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze a nizozemského premiéra Marka Rutteho (Nizozemsko je do konce června předsednickou zemí v Radě EU) je naplánována na pátek v půl 11.

Eliška Kubátová/Daniel Volek s využitím EurActiv.com