Jak jsou rozdělená portfolia v nové Evropské komisi?

© Euractiv.cz

Ursula von der Leyen dnes oznámila návrh složení nové Evropské komise na roky 2024-2029. Má v ní usednout 16 mužů a 11 žen. Mezi šesti výkonnými místopředsedy budou čtyři ženy. Jak jsou portfolia rozdělená?

Tzv. výkonnými místopředsedy mají být Estonka Kaja Kallas (zahraniční vztahy a bezpečnostní politika), Francouz Stéphane Sejourné (prosperita a průmyslová strategie), Španělka Teresa Ribera (čistá, spravedlivá a konkurenceschopná tranzice), Rumunka Roxana Minzatu (lidé, dovednosti a připravenost), Finka Henna Virkkunen (technologická suverenita, bezpečnost a demokracie) a Ital Rafaelle Fitto (koheze a reformy).

„Klíčovými prioritami nové Evropské komise jsou prosperita, bezpečnost a demokracie,“ uvedla na úvod dnešní tiskové konference von der Leyen, která chvíli předtím složení Komise představila vedení Evropského parlamentu. Za další priority označila posilování konkurenceschopnosti EU a rovněž dekarbonizaci a digitalizaci unijních ekonomik.

„Všichni členové komise jsou si rovni a musí vzájemně spolupracovat,“ dodala. I bývalý italský premiér Mario Draghi podle ní ve své nedávné zprávě o konkurenceschopnosti EU zmínil důležitost „větší koordinace mezi jednotlivými politikami“.

„Evropskou komisi tvoří 11 žen, to je 40 procent, když jsem dostala první nominace, tak to bylo jen 22 procent žen,“ uvedla šéfka unijní exekutivy s tím, že dnešnímu oznámení předcházelo množství intenzivních vyjednávání s členskými státy.

V nové Evropské komisi má být za Česko dosavadní ministr průmyslu Jozef Síkela jako komisař pro mezinárodní partnerství.

Dalšími „řadovými“ komisaři budou Slovák Maroš Šefčovič (obchod a ekonomická bezpečnost, meziinstitucionální vztahy a transparentnost), Lotyš Valdis Dombrovskis (ekonomika a produktivita, implementace a zjednodušení), Chorvatka Dubravka Šuica (Středozemí), Maďar Olivér Várhelyi (zdraví a práva zvířat), Nizozemec Wopke Hoekstra (klima, nulové emise a čistý růst), Litevec Andrius Kubilius (obrana a vesmír), Kypřan Kostas Kadis (rybolov a oceány), Portugalka Maria Luís Albuquerque (finanční služby a Unie úspor a investic), Belgičanka Hadja Lahbib (připravenost a krizový management, rovnost), Rakušan Magnus Brunner (vnitřní záležitosti a migrace), Švédka Jessika Roswall (životní prostředí, vodní odolnost a konkurenceschopná cirkulární ekonomika), Polák Piotr Serafin (rozpočet, boj proti podvodům, veřejná správa), Dán Dan Jørgensen (energetika a bydlení), Bulharka Ekaterina Zaharieva (start-upy, výzkum a inovace), Ir Michael McGrath (demokracie, spravedlnost a právní stát), Řek Apostolos Tzitzikostas (udržitelná doprava a cestovní ruch), Lucemburčan Christophe Hansen (zemědělství a potraviny), a Malťan Glenn Micallef (mezigenerační spravedlnost, mládež, kultura a sport).

Slovinka Marta Kos má mít na starosti portfolio rozšíření, ale zatím se neví, jestli kvůli opozici vůbec projde národní nominací.

Kalendář