Jak bude vypadat jednání o brexitu? Summit má jasno

tusk may

Donald Tusk a Theresa Mayová © European Union, 2016

Unijní lídři se během včerejšího summitu shodli na budoucí podobě vyjednávání ohledně vystoupení Británie z Evropské unie. Jako zástupce Komise pro jednání byl potvrzen Michel Barnier. Základem však bude politický mandát, který přijme Evropská rada. To bude důležitý bod zejména z hlediska českých zájmů.

Představitelé zemí Unie se během včerejší neformální večeře v Bruselu zabývali tím, jak bude vypadat mechanismus pro vyjednávání s Brity v kontextu jejich odchodu z EU. Schůzky se zúčastnili všichni kromě britské předsedkyně vlády Theresy Mayové.

Již během formální částí summitu se k tématu vyjádřil i předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Podle něj se na vyjednávání o vystoupení Británie z EU musí podílet i europarlament, se kterým se v tomto ohledu doposud prakticky nepočítalo.

Schulz: My jsme součástí vyjednávání. Evropská unie není federálním státem, je to unie suverénních zemí, které vytvořily tři instituce. A všechny musejí vyjednávat.

Evropský parlament musí být součástí vyjednávání

„Zdá se, že Evropský parlament se na jednání o brexitu nebude podílet. Já jsem dal jasně najevo, že to je zcela nepřijatelné,“ uvedl. Podle názoru je naprosto přirozené, aby se na vyjednávání o brexitu podílely všechny tři základní instituce EU, tedy nejen Rada EU a Evropská komise.

„My jsme součástí vyjednávání. Evropská unie není federálním státem, je to unie suverénních zemí, které vytvořily tři instituce. A všechny musejí vyjednávat,“ zdůraznil.

Nicméně k zapojení Parlamentu do průběhu jednání se stavěly zdrženlivě členské státy. Zároveň si ale byly po celou dobu zasedání Evropské rady vědomy faktu, že na konci celého procesu budou souhlas této jediné přímo volené unijní instituce potřebovat. Bez schválení europoslanců totiž nebude ve výsledku možné brexit zrealizovat podle plánů, které vytvoří Evropská rada v součinnosti s Radou EU a Komisí.

Hlavní slovo bude mít summit

Po spuštění článku 50 Smlouvy o Evropské unii (k čemuž má podle slov Mayové dojít do konce března příštího roku) má při dvouletém vyjednávání o odchodu země z EU hlavní slovo Evropská rada. Ta v té době určí základní rámec a principy, kterými se jednání budou řídit. Konkrétnější kroky by během dvouleté lhůty měli určovat jednotliví ministři zahraničních věcí členských států.

Pokud jde o postup Evropské komise, ji během jednání bude zastupovat bývalý eurokomisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier, na čemž se včera definitivně shodli unijní lídři. Kromě něj a zástupců Rady EU, tedy zmíněných ministrů zahraničí, by se vyjednávání měl účastnit i předseda Evropské rady Donald Tusk.

Sobotka: Dohodli jsme se na postupu, jak bude probíhat celý proces. Poté, co Británie oznámí, že vystupuje z EU, tak by politické zadání měla schválit Evropská rada. To bude klíčový okamžik také pro Českou republiku.

„Byl akceptován fakt, že Komise určila jako svého hlavního vyjednavače Michela Barniera,“ řekl novinářům po skončení včerejšího summitu předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dodal také, že se během neformálního setkání zástupci sedmadvacítky dohodli i na dalších krocích.

Základem bude prosazení českých zájmů

„Dohodli jsme se na postupu, jak bude probíhat celý proces. Poté, co Británie oznámí, že vystupuje z EU, tak by politické zadání měla schválit Evropská rada. To bude klíčový okamžik také pro Českou republiku,“ uvedl.

Podle Sobotky to totiž bude přesně ta chvíle, kdy bude Česko muset do politického mandátu ze strany Evropské rady prosadit české národní priority. Ty má do té doby připravit vláda na základě speciální pracovní skupiny, která byla k tomuto účelu již zřízena.

O zapojení Evropského parlamentu se v průběhu summitu zmiňoval až samotný konec prozatímního návrhu, který se podoby vyjednávání s Británií týkal. Stálo v něm, že Barnier a jeho tým mají parlament o průběhu jednání pravidelně a podrobně informovat. To však Schulzovi nestačilo, což uvedl i v otevřeném dopise pro Tuska.

Bude se jednat na dvou základních rovinách. Jednak o podmínkách odchodu, jednak o vztahu, který Británie s Unií následně naváže.

V něm mimo jiné stojí, že je osobně z dosavadního návrhu zklamán, jelikož se jím EP stává institucí druhé kategorie. Připomněl rovněž, že souhlas europoslanců je pro úspěšné vyjednání brexitu tak jako tak nutný, a proto není dobré jej do jednání nezapojit. Podobného názoru je i předseda české vlády. „Myslím si, že Evropský parlament by do celého procesu měl být zapojen od samého počátku, protože bude muset nakonec finální rozhodnutí také schválit,“ uvedl.

Práva českých občanů, kteří pracují v Británii

V neformálních závěrech jednání unijních lídrů se nakonec myšlenka zapojení europarlamentu skutečně objevila. Zástupce EP by se podle rozhodnutí sedmadvacítky měl zapojit na úrovni přípravy podkladů pro jednání. Minimálně zde by tedy zapojení přímo volené instituce mělo být zajištěno. Zároveň bude i nadále platit, že předseda parlamentu má právo vystoupit na začátek každého pravidelného jednání Evropské rady.

Jakmile summit schválí politický mandát pro počátek vyjednávání, Komise za účasti zástupce předsednické země Rady EU a za účasti zástupce europarlamentu povede vyjednávání s Brity. Bude se jednat na dvou základních rovinách. Jednak o podmínkách odchodu, jednak o vztahu, který Británie s Unií následně naváže. „Doufám, že výsledkem vyjednávání bude vyvážená dohoda pro obě strany, která zajistí respekt k právům českých občanů, kteří pracují v Británii,“ podotkl Sobotka.

Samotní europoslanci již pro budoucí jednání neformálně jmenovali i svého zástupce, kterým se má stát šéf Aliance liberálů Guy Verhofstadt (ALDE).