ITER bude ve Francii

Termonukleární experimentální reaktor (ITER), který by měl být schopen vyrábět energii z mořské vody, bude postaven u francouzského města Cadarache. Francie v souboji o umístění reaktoru nakonec porazila Japonsko, které včera v Moskvě oficiálně stáhlo svou nabídku.

O umístění reaktoru ve Francii se včera dohodli účastníci projektu v Moskvě, kde byla podepsána partnerská smlouva. Projektu za deset miliard eur se účastní EU, Japonsko, USA, Rusko, Čína a Jižní Korea. Konečné dohodě předcházel tříletý spor na nejvyšší politické úrovni, který se týkal především umístění experimentálního reaktoru, ale také financování celého projektu. Ve hře nakonec zůstaly dvě lokality – francouzské Cadarache a Rokkasho–Mura v severním Japonsku. Umístění reaktoru v Japonsku podporovaly především Spojené státy a Jižní Korea. Představitelé EU ale dávali najevo, že bude–li projekt realizován jinde než ve Francii, postaví si pokusné zařízení Evropa sama.

Projekt ITER, který byl zahájen už v roce 1985, má dospět k potenciálně nevyčerpatelnému, ekologickému a levnému energetickému zdroji. Na rozdíl od běžných štěpných reaktorů, které uvolňují energii rozštěpováním atomů, bude ITER vytvářet energii atomovým slučováním. Palivem reaktoru má být mořská voda.

„Je to velký úspěch pro Francii, pro Evropu a pro všechny partnery ITER,“ komentoval rozhodnutí v oficiálním prohlášení francouzský prezident Jacques Chirac. Budování reaktoru by podle agentur mohlo vytvořit až 100.000 pracovních míst. Japonsko si ale v projektu zachovává privilegované postavení. Podle dohody bude EU podporovat japonské vědce, kteří budou kandidovat na vedoucí místa v projektu. Japonsko také získalo kvótu na počet zaměstnanců v hlavní kanceláři, kde bude působit 20% japonských občanů. V Japonsku bude také patrně postaveno menší doprovodné výzkumné centrum.

Do projektu ITER bude investováno 10 miliard eur v průběhu třiceti let. Jedná se o nejdražší mezinárodní vědecký projekt od postavení mezinárodní kosmické stanice. EU zaplatí 50% projektu, ostatní partneři se budou podílet každý 10%. Stavební práce by měly začít koncem tohoto roku. Prezident Chirak s podle agentury Reuters chystá zítra na oficiální návštěvu jihofrancouzského Cadarache.