Italský premiér Renzi: Dohoda o volném obchodu EU-Japonsko může být hotová do konce roku

italský premiér Matteo Renzi; zdroj: Rada EU.

Již za pár měsíců může být na stole dohoda o volném obchodu mezi EU a Japonskem. Smlouva, která má odbourat cla a usnadnit vzájemný obchod, se vyjednává od roku 2013. Při své návštěvě Tokya to uvedl italský premiér Matteo Renzi.

Po dohodě o volném obchodu mezi EU a Vietnamem, jejíž hlavní body se podařilo domluvit tento týden, by do konce letošního roku mohla spatřit světlo světa i podobná smlouva s dalším asijskou zemí Japonskem. V domluvu na klíčových pasážích během následujících několika měsíců věří italský premiér Matteo Renzi, který se na začátku týdne v Tokyu sešel s italským premiérem Šinzóem Abem.

Podle informací italské redakce EurActivu Renzi Abeho ujistil, že Itálie udělá vše pro to, aby rozhovory o obchodní i strategické dohodě pomalu ale jistě směřovaly do zdárného konce.

Nový věk mezinárodního obchodu: kam se vydá EU?

EU s Japonskem o obchodní dohodě, který by odstranila cla a některé netarifní překážky, zajistila lepší přístup k veřejným zakázkám a otevřela cestu investicím, jedná již od roku 2013. Na průtahy v jednání si při květnovém summitu EU-Japonsko stěžoval například i předseda Evropské rady Donald Tusk.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker tehdy zdůraznil, že dohoda musí být finalizována nejpozději začátkem roku 2016. „Rychlost je důležitá, ale obsah a kvalita je mnohem důležitější,“ uvedl tehdy Juncker.

Mezi největší překážky, které dosud bránily tomu, aby byly rozhovory dotaženy do konce, byla například otázka veřejných zakázek nebo obavy evropského automobilového průmyslu. Toho znervózňuje představa, že poté, co dohoda vstoupí v platnost, bude evropský trh zaplaven asijskými auty, zatímco Japonsko bude i nadále pokračovat v ochranářské politice.

V případě, že bude dohoda o volném obchodu podepsána, EU si od ní slibuje více jak 400 tisíc nových pracovních míst a růst HDP o 0,8 %. Jak EU, tak Japonsko věří, že smlouva pomůže rozhýbat jejich vzájemný obchod, který v posledních letech upadá. Zatímco před deseti lety Japonsko patřilo mezi pětici nejdůležitějších obchodních partnerů Unie, dnes se nachází na sedmí příčce.

Autor: Lucie Bednárová/EurActiv.com/EurActiv.it