Italské volby mají dva vítěze. Jeden podporuje uprchlické kvóty, druhý chce deportaci migrantů

volby Itálie

@ Shutterstock.com

Italové rozhodli. Nejvíce hlasů získalo populistické Hnutí pěti hvězd, k parlamentní většině to ale nestačí. Za vítěze se proto považuje i pravicová koalice s radikální Ligou Mattea Salviniho.

Italové se vydávají cestou populismu. Hnutí pěti hvězd, které vede jednatřicetiletý Luigi Di Maio, získalo ve včerejších volbách 32,6 % hlasů. S přehledem tak porazilo Demokratickou stranu (18,7 %), Ligu (17,4 %) i Berlusconiho stranu Vzhůru Itálie (14 %).

„Dnes začíná naše třetí republika. A ta třetí bude konečně republikou italských občanů,“ uvedl Luigi Di Maio po zveřejnění výsledků voleb.

„Převezmeme tu velkou zodpovědnost a dáme Itálii vládu,“ dodal.

Ačkoli Hnutí pěti hvězd se původně pod vedením komika Beppe Grilla profilovalo jako protievropské, s referendem o EU jako jedním z bodů programu, s novým lídrem svou rétoriku zmírnilo. Nadále prosazuje přímou demokracii a staví se mimo dosavadní politické spektrum.

„Jedná se o postideologické vítězství,“ prohlásil Di Maio.

Dva vítězové

Jako vítěz se však cítí i Liga (dříve Liga severu), která utvořila koalici se stranou Vzhůru Itálie a dalšími pravicovými stranami. Dohromady získaly 37 %, čímž překonaly Hnutí pěti hvězd.

28472164_10155594478238155_4971920903080642696_n

Matteo Salvini. Zdroj: FB

„Je to mimořádné vítězství, které mě naplňuje hrdostí, radostí a pocitem zodpovědnosti,“ řekl šéf Ligy Matteo Salvini, který sám sebe označuje za populistu.

K volebnímu výsledku mu již gratulovali nizozemský předák odpůrců islámu a předseda Strany pro svobodu Geert Wilders a šéfka francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová.

Ani pravicová koalice, ani Hnutí pěti hvězd však nezískaly většinu. O budoucí italské vládě tak rozhodne povolební vyjednávání. Spekuluje se i o vytvoření nové koalice mezi vítěznou stranou a Ligou.

Salvini ale tuto možnost odmítá. „Držím slovo a závazky vůči středopravé koalici,“ uvedl.

Hnutí pěti hvězd se zatím možnému k vytvoření koalice s Ligou jasně nevyjádřilo.

Nevděčná Evropa

Ačkoli názory stran na Evropskou unii se lišily, zahraniční politika ve volební kampani chyběla. Upozorňuje na to Nathalie Tocci, ředitelka italského Institutu zahraničních věcí (Istituto Affari Internazionali).

„O Evropě se hovořilo jako o přísné a nevděčné síle, která spoutává italskou ekonomiku a zároveň se otáčí zády k tomu, jak Itálie přijímá migranty,“ uvedla Tocci, která působí také jako externí poradkyně vysoké představitelky EU Federici Mogheriniové.

„Zároveň ale sotva někdo upustil slovo o nezastavitelném vzestupu Číny, Trumpově nepředvídatelné Americe, ruské cynické asertivitě a krizi na Blízkém východě,“ prohlásila Tocci, která také zdůraznila, že pro Itálii je životně důležité, aby se podílela na Evropské unii, zejména pak na partnerství mezi Francii a Německem.

Vítězná strana chce uprchlíky přerozdělovat, Liga deportovat

Luigi di Maio

Luigi di Maio. Zdroj: FB

Hnutí pěti hvězd stejně jako Liga chtějí Evropskou unii reformovat. Salviniho strana je však ve svém programu vůči EU mnohem kritičtější a navrhuje vrátit se do období před Maastrichtskou smlouvou, tedy do časů Evropského hospodářského společenství.

Liga se navíc ostře vymezuje proti společné evropské měně. Euro je podle ní zdrojem úpadku italské ekonomiky a mělo by být zrušeno. Liga se tím odlišuje od Hnutí pěti hvězd, které by o osudu eura nechalo rozhodnout voliče v referendu.

Dalším evropským tématem obou stran byla migrace. Zatímco vítězné hnutí by chtělo reformu dublinského systému a zajištění solidarity mezi členskými státy prostřednictvím povinného přerozdělování uprchlíků, Liga přišla s mnohem radikálnějším plánem, a to deportací 500 tisíc migrantů.

Evropská komise věří ve stabilní vládu

Evropská komise komentovala výsledky nedělních voleb zdrženlivě.

„Jsme přesvědčeni, že italský prezident Mattarella je schopen zprostředkovat v Itálii vznik stabilní vlády,“ řekl mluvčí unijní exekutivy Margaritis Schinas.

Připomněl také, že do té doby v Itálii existuje vláda vedená premiérem Paolem Gentilonim, se kterou nyní EU úzce spolupracuje.