Italská Liga nechce platit do unijního rozpočtu. Před volbami mluví o italexitu

Matteo Salvini

Matteo Salvini © WikimediaCommons.org / Fabio Visconti

Pravicová Liga, která jde do březnových voleb v Itálii jako koaliční partner Silvia Berlusconiho, slibuje voličům zmenšení příspěvků Itálie do evropského rozpočtu. Chce také revizi Smluv. Obě strany pak chtějí zavést hraniční kontroly a staví se proti systému, podle kterého odpovědnost za migranty ze zemí mimo EU přebírá první unijní stát, do něhož přijdou.

Pravicová strana Liga bude usilovat o vystoupení Itálie z EU, pokud se Brusel do dvou let od nadcházejících voleb neuvolí znovu projednat fiskální a imigrační pravidla. Agentuře Reuters to v úterý řekl Claudio Borghi, který ve straně zodpovídá za oblast hospodářství.

Euroskeptická Liga je hlavním partnerem strany Vzhůru, Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho v předvolební středopravé koalici, jež podle prognóz v Itálii březnové volby vyhraje.

Koalice voličům slibuje zmenšení příspěvků Itálie do rozpočtu EU, přeje si revizi evropských smluv a nadřazenost italské ústavy unijním zákonům. Pokud v tomto směru do dvou let od voleb nedojde k žádnému pokroku, Liga bude protlačovat drastické kroky, řekl agentuře Reuters Borghi.

Koalice voličům slibuje zmenšení příspěvků Itálie do rozpočtu EU, přeje si revizi evropských smluv a nadřazenost italské ústavy unijním zákonům.

„Pokud do té doby (do dvou let) nic nevyjednáme, nevylučujeme uplatnění článku (50 Lisabonské smlouvy) o vystoupení z EU, jak učinila Británie,“ rozvedl Borghi.

Na rozdíl od Británie chce Liga použít méně radikální vyjednávací nástroj – navrhuje snížení plateb do rozpočtu EU, anebo dokonce jejich zastavení.

Proevropsky, nebo ne?

Strany středopravé koalice se mezi sebou dohodly, že ta z nich, která v nadcházejících volbách získá více hlasů, vybere premiéra, a bude tedy určovat celkovou agendu.

Podle předvolebních průzkumů získá strana Vzhůru, Itálie o jedno až šest procent hlasů více než Liga, takže patrně převáží více proevropský program kontroverzního 81letého milánského magnáta.

Šéf Ligy Matteo Salvini přičítá táhnoucí se hospodářské potíže Itálie euru a předpovídá, že se společná evropská měna neudrží. V tomto bodě se s Berlusconim, svým koaličním partnerem, neshodne: ten si přeje euro zachovat.

V otázce eura se koaliční partneři neshodnou. Berlusconi ho chce zachovat.

Obě strany chtějí zavést hraniční kontroly a staví se proti systému, podle kterého odpovědnost za migranty ze zemí mimo EU přebírá první unijní stát, do něhož přijdou.

Nespokojení Italové

Původně separatistickou stranu Liga severu založil v roce 1991 Umberto Bossi. Pod jeho vedením toto politické uskupení volalo po odtržení Padánie, tedy oblasti v povodí řeky Pádu na severu Itálie, od zbytku Itálie. Bossi byl ovšem roku 2012 obviněn z korupce a Salvini rok poté změnil kurz: z volebního loga vypustil slovo „sever“, soustředí se na voliče z celé Itálie a opírá se přitom o protiimigrační a protievropskou rétoriku.

Obě strany se staví proti systému, podle kterého odpovědnost za migranty ze zemí mimo EU přebírá první unijní stát, do něhož přijdou.

V Evropském parlamentu má Liga blízko k francouzské Národní frontě a společně hájí návrat EU do konstelace před podpisem Maastrichtské smlouvy, která stojí v základu společné měny a volného pohybu mezi členskými státy, připomíná agentura Reuters.

Pouze 17 procent Italů je se směřováním EU spokojeno, zatímco v sousedních zemích spokojenost s unijním kurzem vyjádřilo v průměru 34 procent obyvatel. Pokud by ovšem došlo k hlasování o vystoupení z Unie, 56 procent Italů by hlasovalo pro setrvání v EU, vyplývá ze studie analytického střediska Bertelsmann Foundation zveřejněné loni v říjnu.