Itálie posílí Libyi v boji s převaděči migrantů. Národní armáda to však odmítá

libye itálie

@ Shutterstock

Italské lodě míří do libyjských vod, aby zde pomáhaly v boji proti převaděčům nelegálních migrantů. Itálie tak reaguje na výzvu premiéra Libye, který však nemá podporu parlamentu. Vztahy mezi Itálií a libyjskou armádou se začínají kvůli migrační krizi vyostřovat.

Rozpolcená Libye komplikuje řešení migrační krize. Zatímco premiér země Fayez al-Sarraj žádá Itálii o pomoc, Libyjská národní armáda s parlamentem v Tobruku italskou záchrannou ruku nepřijímají.

Itálie se přitom al-Sarrajově prosbě rozhodla vyhovět a schválila námořní misi, která spočívá ve vyslání lodí do libyjských vod, kde mají pomáhat místní pobřežní stráži v boji s převaděči nelegálních migrantů.

„Naším cílem je posílit suverenitu Libye,“ prohlásila italská ministryně obrany Roberta Pinottiová a ujistila, že se nejedná o žádnou námořní blokádu, ale o vyhovění žádosti libyjské vlády Národní jednoty.

Suverenita Libye v ohrožení

Italská mise je však terčem kritiky libyjského parlamentu sídlícího v Tobruku. Jakoukoli dohodu uzavřenou mezi Národní jednotou a italskou vládou odmítá stejně jako všechny žádosti, které premiér al-Sarraj směrem k Itálii vznesl. Podle mluvčího parlamentu je totiž zásah italských jednotek hrozbou pro libyjskou národní suverenitu.

Šéf Libyjské národní armády podléhající parlamentu, Khalifa Haftar, měl podle neoficiálních zdrojů dokonce vyhlásit pokyn k bombardování italských lodí, které vplují do libyjských vod. Podle BBC však pouze vyzval námořní základny ve čtyřech městech k tomu, aby italské námořnictvo blokovaly.

Armáda ovládá zejména východní část Libye a je hlavním protivníkem vlády Národní jednoty podporované OSN. Na konci července se však na popud francouzského prezidenta Emmanuela Macrona obě dvě strany rozhodly uzavřít příměří a souhlasily s vyhlášením voleb na začátku příštího roku.

„Ani al-Sarraj, ani Haftar nevlastní klíč ke stabilizaci Libye,“ uvedl italský ministr zahraniční Angelino Alfano. Itálie proto podle jeho slov pracuje na zlepšení vztahů nejen s vládou Národní jednoty, ale i s různými libyjskými regiony a komunitami.

Neziskové organizace pod drobnohledem

Itálie dále řeší problém s neziskovými organizacemi, které pomáhají migrantům ve vodách Středozemního moře a zároveň čelí nařčení ze spolupráce s převaděči osob. Aby italská vláda takovým praktikám zabránila, vydala takzvaný kodex chování pro neziskové organizace. Některé z nich ale s pravidly v kodexu nesouhlasí a bojkotují jej.

Lékaři bez hranic odmítají policisty na palubě. Více >>>>

Jednou z organizací, která kodex nepodepsala je německá Jugend Rettet. Její loď proto zadržela italská pobřežní policie na ostrově Lampedusa s podezřením, že posádka spolupracuje s převaděči osob.

Sama organizace na svém twitterovém účtu uvedla, že neobdržela žádnou informaci o zahájení vyšetřování a že se jedná o „standardní proceduru“.