Itálie píše Jourové: Ať teroristy žaluje evropský prokurátor

Jourová terorismus

© European Union, 2017

Evropské země musí posílit spolupráci svých soudů a bezpečnostních složek, tvrdí italský ministr spravedlnosti. Pomohlo by to podle něj v boji s terorismem. Nové pramovoci by podle něj mohl získat Úřad evropského veřejného žalobce.

Evropský veřejný žalobce by měl dostat pravomoci pro boj s terorismem, je přesvědčen italský ministr spravedlnosti Andrea Orlando. Upozorňuje na to italský server Milano Finanza.

Poslal kvůli tomu dopis evropské komisařce pro spravedlnost Věře Jourové. Stejný dopis dostal i jeho estonský protějšek Urmas Reinsalu, jehož země aktuálně předsedá Radě EU.

„Příšerný teroristický útok, ke kterému došlo v Barceloně, a počet obětí v dalších evropských zemích včetně té mojí dokazují, že hrozba terorismu přesahuje hranice států a že může být poražena jen díky hlubší spolupráci mezi soudy a bezpečnostními složkami členských zemí,“ píše Orlando.

Spolupráce, sdílení informací a koordinace během vyšetřování jsou podle něj klíčové pro úspěch protiteroristické strategie.

„Musíme začít přemýšlet o rozšíření pravomocí evropského veřejného žalobce na oblast trestných činů spojených s terorismem,“ tvrdí ministr.

Na zřízení Úřadu evropského veřejného žalobce (European Public Prosecutor’s Office – EPPO) se v červnu dohodlo dvacet zemí EU včetně Česka. Zatím se má zaměřovat na vyšetřování přeshraničních daňových podvodů a zneužívání evropských dotací.

Svůj souhlas musí nyní udělit ještě europoslanci. Podle odhadu komisařky Jourové by úřad mohl začít fungovat za dva až tři roky.

S využitím EurActiv.com.