Itálie možná bude mít za premiéra šéfa Evropského parlamentu

Tajani Berlusconi

© European Union, 2018

Po Němci Martinu Schulzovi by z čela Evropského parlamentu mohl do domácí politiky zamířit i Ital Antonio Tajani. Pokud v Itálii v nedělních volbách uspěje Silvio Berlusconi, stane se Tajani italským premiérem.

Pokud v nedělních italských volbách uspěje favorizovaná středopravá koalice expremiéra Silvia Berlusconiho, novým šéfem vlády se stane současný předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani.

Dlouholetý Berlusconiho spolupracovník ve čtvrtek oficiálně kývl na nabídku funkce, kterou sám lídr hnutí nemůže vykonávat kvůli soudnímu zákazu.

„Řekl jsem mu, že jsem ochoten sloužit Itálii,“ napsal Tajani na Twitteru, kde zároveň Berlusconimu poděkoval za „gesto velkého respektu“.

Několikanásobný italský premiér a mediální magnát, který dva dny před volbami absolvuje závěrečná mediální vystoupení, rozhodnutí ocenil. „Vím, že je škoda brát Antonia Tajaniho Evropě, ale je to v nejlepším zájmu Itálie,“ konstatoval jednaosmdesátiletý Berlusconi.

Středopravé koalici tvořené vedle jeho strany Vzhůru, Itálie protiimigrační Ligou a několika menšími stranami přisuzují poslední průzkumy zisk okolo 37 procent hlasů.

Podle analytiků však podobný výsledek nemusí stačit k získání parlamentní většiny a volby mohou přinést při očekávaném druhém místě populistického Hnutí pěti hvězd patovou situaci.

Čtyřiašedesátiletý Tajani byl do Evropského parlamentu zvolen v roce 1994 a většinu své politické kariéry strávil v Bruselu. V pozici předsedy parlamentu nahradil před rokem Martina Schulze, který se vrátil do německé politiky.

Tajaniho výrazně proevropské smýšlení však může být problémem pro Ligu či menší koaliční stranu Bratři Itálie.

Přečtěte si rozhovor: Itálie riskuje odklon od EU, varuje před volbami kandidát >>>>