Itálie a Libye nezvládají migrační krizi, volají Evropu o pomoc

itálie uprchlíci

@ Shutterstock

Italský ministr vnitra vyzval členské země EU, aby začaly přijímat uprchlíky, kteří putují do Evropy přes Středozemní moře. Pomohlo by podle něj i přesunutí azylového řízení do Afriky, Libye však hlásí podobné problémy.

Itálie zažívá další vlnu uprchlické krize a Červený kříž varuje, že místní přijímací centra jsou v kritickém stavu. Italský ministr vnitra proto požádal členské země EU o pomoc s migranty. Jeho výzvu zatím vyslyšeli ministři vnitra z Francie a Německa, kteří se sešli se svým italským protějškem, aby projednali, jak zemi s přílivem migrantů z Afriky nejlépe pomoci. Schůzky se účastnil také eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopoulos. Čtveřice se sejde znovu ve čtvrtek v Estonsku na neformálním setkání Rady ministrů vnitra.

Italský ministr vnitra Marco Minniti na schůzce varoval, že jeho země je pod obrovským tlakem, přestože na vlnách Středozemního moře pomáhají lodě neziskových organizací a Frontexu. „Lodě tu plují pod vlajkami různých evropských zemí. Pokud jsou ale naše přístavy jediné, kam tyto lodě uprchlíky vozí, něco nefunguje,“ uvedl.

Itálie by proto uvítala, kdyby alespoň jedna loď odvezla uprchlíky ze Středozemního moře nikoli do jižních přístavů, ale do jiné evropské země. „Italský problém by se tím nevyřešil, ale bylo by to pro nás výjimečné znamení podpory,“ prohlásil Minniti.

Prosba je však podle organizace SOS Mediterranee špatně proveditelná. „S více než tisíci lidmi na palubě je něco takového nemožné,“ vysvětlila mluvčí organizace Mathilde Auvillainová. „Stejně bychom museli stavět v Itálii pro palivo. Jinak bychom i my potřebovali záchranu,“ doplnila.

itálie uprchlíci

Počet migrantů, kteří přijeli do Itálie v jednotlivých měsících (leden – prosinec). Zdroj: UNHCR, červenec 2017

Libye má svých problémů dost

Minniti dále navrhuje, aby se o udělení azylu nerozhodovalo v Itálii, ale v Libyi, přes kterou míří většina afrických uprchlíků do Evropy. Severoafrická země se však sama zmítá v krizi, neboť po pádu diktátora Muammara Kaddáfího ovládají velkou část území vojenské milice či představitelé velkých společností těžících ropu. Země také čelí náporu teroristických organizací včetně Islámského státu.

Premiér Libye Fayez al-Sarraj proto opakovaně požádal Evropskou unii o finanční pomoc, která by tamní vládě umožnila zmírnit migrační krizi.

Komise navrhuje omezit dotace pro zemědělce, peníze chce využít na obranu a řízení migrace. Více >>>>

„Jsme proti tomu, aby se u nás zřizovaly nové tábory pro uprchlíky,“ pronesl al-Sarraj v Bruselu na konferenci o migraci. Uprchlíci by podle něj měli mít přístup alespoň k základním službám, což je však v současné době pro Libyi velmi komplikované.

„Libye je tranzitní zemí, má čtyři tisíce kilometrů dlouhou pozemní hranici, dva tisíce kilometrů dlouhou hranici námořní a omezený rozpočet,“ vysvětlil libyjský premiér.

Libye proto požaduje po Evropě finance, aby mohla zabezpečit své hranice. Další pomoc má EU i OSN směřovat do jižních afrických zemí, ze kterých migranti prchají do Evropy. „Musíme zlepšit jejich hospodářskou situaci a poskytnout tamním lidem naději,“ dodal al-Sarraj a poděkoval Německu a Itálii, že se v Africe angažují.

Rozšíření relokací by Itálii pomohlo

EU přislíbila Africe pomoc v řádech miliard eur například prostřednictvím nouzového svěřeneckého fondu. Problém s uprchlíky, kteří již připluli do Itálie, to však neřeší. Řím by proto uvítal, kdyby se systém relokací uprchlíků z Itálie vztahoval nejen na Syřany a Eritrejce, ale také na osoby prchající z afrických zemí.

S relokacemi však má problém Česká republika, Maďarsko a Polsko, které je v současné době neplní a čelí kvůli tomu řízení o nesplnění povinnosti. Česká vláda se navíc zařekla k tomu, že z Itálie ani Řecka nepřijme jediného dalšího uprchlíka. Nabízí místo toho pomoc v místě problému.

Světový den uprchlíků: Více než 65 milionů lidí muselo vloni opustit domov. Více >>>>

Svou pozici ohledně řešení migrační krize bude mít český ministr vnitra Milan Chovanec příležitost obhajovat při čtvrtečním neformálním setkání Rady EU v Tallinnu.