Irsku hrozí, že po rezignaci eurokomisaře Hogana ztratí vlivné obchodní portfolio

Phil Hogan a Ursula von der Leyenová © EPA

Rezignace irského eurokomisaře pro obchod vyvolala spekulace o tom, zda si Irsko vlivné portfolio udrží, či jej šéfka Komise von der Leyenová svěří zástupci jiné země. Média spekulují, že by portfolio mohl získat eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders.

Podle některých unijních činitelů je pravděpodobné, že pokud vláda v Dublinu nepřijde s velmi zvučným jménem, dostane obchodní vztahy EU na starosti někdo jiný.

Phil Hogan minulý týden po veřejném tlaku odstoupil z funkce kvůli účasti na večírku, na kterém se sešlo více než 80 lidí. V Irsku byla přitom v té době ve snaze zabránit šíření koronaviru povolena shromáždění s nižším počtem lidí. Hogan také po příjezdu z Bruselu nedodržel karanténu, a cestou na večírek se navíc dopustil dopravního přestupku, když při řízení používal telefon.

Eurokomisař Hogan porušil irská koronavirová opatření, roste tlak na jeho rezignaci

Irský eurokomisař Phil Hogan nemá své místo v Komisi jisté. A to kvůli skandálu „Golfgate“, ve kterém vyšlo najevo, že porušil koronavirová opatření. Podle irského premiéra Martina by měl zvážit rezignaci.

Kdo nahradí Hogana?

Irská vláda nyní hledá jméno jeho nástupce, přičemž předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová chce dostat na výběr muže a ženu. Veřejně dosud připustilo zájem o funkci trio politiků. Za hlavního kandidáta označují irská média ministra zahraničí Simona Coveneye, nabízejí se rovněž europoslankyně Mairead McGuinnessová a Frances Fitzgeraldová. Mluvčí komise Dana Spinantová dnes novinářům řekla, že z Irska dosud žádný návrh nepřišel.

Předsedkyně Komise dala minulý týden najevo, že bude uvažovat o případných změnách portfolií v závislosti na tom, jakého kandidáta jí Dublin představí. List Financial Times citoval několik činitelů unijní exekutivy, podle nichž je velmi nepravděpodobné, že by si Irsko ceněnou oblast udrželo. De Standaard zase dnes s odkazem na svůj zdroj uvedl, že se jako o novém komisaři pro obchod uvažuje o Reyndersovi. Ten byl v minulosti nejen šéfem belgické diplomacie, ale i ministrem obchodu či financí.

Den D ve Štrasburku: Europoslanci vyslovili nové Evropské komisi důvěru

Čekání na novou Evropskou komisi s dnešním dnem končí, Evropský parlament ji většinou 461 ze 707 hlasů schválil. Konkrétně čeští europoslanci byli ve své podpoře kabinetu Ursuly von der Leyenové rozdělení.

Zdroje z Komise však upozorňují, že von der Leyenová bude muset vzít v potaz i křehkou politickou rovnováhu ve svém týmu. Hogan byl zástupcem evropských lidovců, tedy nejsilnější politické skupiny v Evropském parlamentu, k níž náleží i ona sama. Reynders naproti tomu patří k liberálům, kteří by si v hierarchii unijní exekutivy polepšili.

Nový člen kabinetu Komise bude muset absolvovat slyšení před europoslanci stejně jako komisaři, jejichž portfolia by se případně změnila. Loni přitom parlament neschválil hned dva členy navrhovaného týmu von der Leyenové, čímž se jeho nástup zdržel o měsíc.