Irsko v polovině prosince přestane využívat záchranný balíček EU

Enda Kenny, irský premiér; zdroj: Rada EU.

Irský premiér Enda Kenny prohlásil, že Irsko bude první zemí eurozóny, která ukončí program pomoci od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Země musela v roce 2010 požádat o záchranný balíček, takzvaný bailout, ve výši 85 miliard eur. Ukončení čerpání finanční pomoci ale neznamená, že by Irsko nemělo žádné finanční potíže – vláda bude i nadále pokračovat v úsporných opatřeních.

Irsko v polovině 90. let zažívalo vysoký hospodářský růst a země dostala přezdívku „keltský tygr“. V roce 2008 se ale jedna z nejrychleji rostoucích ekonomik v západní Evropě dostala do recese. Po pádu několika bank a propadu trhu s nemovitostmi muselo Irsko požádat Evropskou unii o poskytnutí finanční pomoci. (EurActiv 22.11.2010)

Evropská unie poskytnutí pomoci schválila v listopadu 2010, ale uvolnění peněz podmínila reformními kroky rozdělených do několika etap. (EurActiv 29.11.2010) Země se tak po Řecku stala druhou evropskou ekonomikou, jež potřebovala záchranný balíček. Od té doby o evropskou finanční pomoc zažádali také Kypr a Portugalsko. (EurActiv 04.05.2011)

Premiér Enda Kenny o víkendu na sjezdu své strany Fine Gael prohlásil, že zemi čekají nelehké časy a ani chystané jednání o rozpočtu nebude snadné, Irsko však již bailout potřebovat nebude.

„Mohu potvrdit, že Irsko 15. prosince opustí program pomoci poskytnutý Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem,“ uvedl. „A už se k němu nevrátíme,“ dodal.

Ačkoliv už Irsko nebude využívat balíček evropské pomoci, i nadále musejí Irové počítat s úspornými opatřeními. Sám premiér připustil, že do rozpočtu přibude 2,5 miliardy eur díky zvýšení daní a vládním škrtům. Zároveň ale prohlásil, že schodek veřejných financí klesne z letošních 7,2 % na 4,8 %.

Premiér Kenny pod palbou kritiky

Premiér Kenny připomněl, co voličům slíbil ve volební kampani v roce 2011. „Řekl jsem irskému lidu, že chci být ten taoiseach (premiér), který zemi navrátí hospodářskou suverenitu a nezávislost.“

Opoziční strana Sinn Fein ale hospodářskou politiku Kennyho vlády kritizuje dlouhodobě. Premiér prý slaví předčasně a nevidí skutečnou situaci, když říká, že úsporná opatření posledních tří let Irsku pomáhají.

„Zkuste říct rodinám, jimž hrozí ztráta střechy nad hlavou, že úsporná opatření fungují,“ prohlásil Gerry Adams, lídr Sinn Fein. „Zkuste to říct 415.000 nezaměstnaných nebo 300.000 lidí, kteří v posledních čtyřech letech emigrovali,“ dodal.