Irsko má hospody bez kouře už deset let. Co na to Česká republika?

zdroj: Shutterstock; autor: Kuzma

V Irsku se v restauracích a barech nekouří už deset let. Podle zdravotníků se díky tomu podařilo zachránit téměř 4 tisíce lidských životů. Irové by chtěli jít ještě dál. Zakázat se dá třeba kouření v autě, ve kterém sedí dítě. Odpůrci kouření v České republice se zasazují o to, aby se Češi irským příkladem inspirovali. Jenže zákon o zákazu kouření v restauracích má i řadu odpůrců.

Před deseti lety si Irové kladli otázku, jestli mohou být vůbec restaurace nekuřácké – pivo a cigareta totiž byly podstatnou součástí irské kultury. Ale během několika týdnů už nebylo nic neobvyklého na tom, že se kuřáci scházeli v malých hloučcích před bary.

Tak BBC popisuje přeměnu Irska v zemi, v jejíchž restauracích se nekouří. Irové zavedli zákaz kouření v restauracích jako první na světě a tento týden si země připomíná desetileté výročí tohoto rozhodnutí. Od té doby se irským příkladem inspirovaly i další státy včetně některých evropských zemí (více se dočtete zde).

Zachráněné zdraví

Zdravotníci si zákaz kouření v restauracích a barech pochvalují. Podle nové studie Brunelské univerzity v Londýně pomohl zákaz předejít 3.700 předčasných úmrtí způsobených hlavně pasivním kouřením.

„Regulaci zvládne zákazník a podnikatel sám. Není nutno udávat ji zákonem,“ řekl Deníku.cz prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Podle statistik národní organizace poskytující zdravotní služby klesl podíl kuřáků v populaci mezi lety 2004 a 2012 z 29% na 22%.

Irové ale chtějí jít v boji proti kouření ještě dál. Po vzoru Austrálie chce být Irsko například první evropskou zemí, která by zavedla takzvané jednotné balení cigaret. Krabičky by tam na sobě neměly mít nic jiného než zdravotní varování a odpudivé obrázky.

To už je příliš

A Irská královská kolej lékařů by například chtěla zakázat kouření v autě, ve kterém sedí dítě. Má v tom podporu mimo jiné od ministra zdravotnictví Jamese Reillyho. Jenže kuřácké lobby, která je v Irsku organizovaná, se to už zdá příliš.

Podle jejího mluvčího Johna Mallona organizace kouření v autě s dětmi nepodporuje, ale většina lidí něco takového vůbec nedělá. „Je to přehnaný a extrémně povýšený přístup,“ citovala ho BBC.

V zákazu kouření v restauracích by si prý ale mohlo Česko vzít z Irska příklad, tvrdí protikuřáčtí aktivisté.

Česko bez kouře

„Zkušenosti z Irska ukazují, že zákaz kouření v restauracích přispěl k tomu, že kouření přestává být ve společnosti normou a mladí lidé s ním méně začínají. Lidé si také odvyknou pobývat v zakouřeném prostředí a přestávají takové prostředí tolerovat,“ říká k tomu Jiří Jeřábek z občanské iniciativy Česko bez kouře.

„Zkušenosti z Irska ukazují, že zákaz kouření v restauracích přispěl k tomu, že kouření přestává být ve společnosti normou,“ říká Jiří Jeřábek z iniciativy Česko bez kouře.

S novou vládou se zákaz kouření v České republice znovu objevuje na obzoru. Ale ne všem je to po chuti. „To, co se reguluje přirozeně, totiž většinou funguje mnohem lépe než příkazem,“ řekl v rozhovoru pro Deník.cz prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek.

Restaurace by podle něj měly být nekuřácké a v budoucnu to tak prý i bude. „Už dnes je 60 % restaurací, které mají buď oddělený prostor pro kuřáky, nebo jsou nekuřácké úplně. Trend v hotelech je ještě silnější, 80 % je kompletně nekuřáckých,“ uvedl.

Zbytečné změny

„Tuhle regulaci ale zvládne zákazník a podnikatel sám – není nutno udávat ji zákonem,“ zdůraznil však. Současná úprava je podle něj v Česku dostatečná.

„Provozovatel je povinen pro nekuřáky zajistit nekuřácké prostředí, anebo si dát na dveře nálepku ‚U nás se kouří‘. Zákazník tam pak vůbec nemusí vstupovat. Úprava je poměrně dokonalá, ale ne všude se akceptuje,“ dodal v rozhovoru pro Deník.cz.

Právě v tom je ale podle odpůrců kouření problém – nikdo totiž pořádně nekontroluje, jestli jsou od sebe kuřácké a nekuřácké části restaurací skutečně pořádně odděleny. Někteří provozovatelé tak chápou stavebně oddělený prostor třeba jako zamřížované okno, přiznal Stárek.

Poslední v EU

Není prý ale třeba vymýšlet nový zákon, stačilo by lépe dohlížet na dodržování toho stávajícího. Jenže podle aktivistů se musí změnit systém jako celek.

„Jako v poslední zemi EU u nás neexistuje žádná povinnost nekuřáckých či oddělených prostor v restauracích a barech. Teoreticky mohou být všechny podniky kuřácké, pokud se takto jejich provozovatelé rozhodnou. Podobně jako stavební či hygienické normy, chrání zákaz kouření zdraví miliónům zákazníků a desetitisícům zaměstnanců v pohostinství,“ upozornil Jiří Jeřábek.

Autor: Adéla Denková