Irsko: Druhé referendum na jaře je nepravděpodobné

zdroj: CreativeCommons.org.

Je stále více nepravděpodobné, že se v Irsku bude konat druhé referendum o Lisabonské smlouvě na jaře nebo v červnu. Vyplývá to z prohlášení irského ministra zahraničí Micheála Martina i státního tajemníka pro evropské záležitosti Dicka Roche. Podle posledního průzkumu veřejného mínění podpora Lisabonské smlouvy v Irsku stoupá.

Podle průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky zveřejnil deník Irish Times včera, by pro ratifikaci Lisabonské smlouvy ve druhém referendu hlasovalo 51% občanů, což je o 8% více než v listopadu minulého roku. Proti Lisabonské smlouvě by nyní hlasovalo 33% a nerozhodnutých je 16%. Podpora Lisabonské smlouvy v Irsku zřejmě stoupá i kvůli obavám z hospodářské krize. Přes 80% dotázaných totiž v průzkumu odpovědělo, že je za současné krize pro Irsko lepší být součástí EU.

V souvislosti se vzrůstající podporou Lisabonské smlouvy se v irské vládě ozývají hlasy pro rychlé vyhlášení druhého referenda. Mezi hlavní zastánce dubnového nebo květnového termínu patří ministr financí Brian Lenihan nebo ministr obrany Willie O´Dea. Rychlé „ano“ Lisabonské smlouvě by totiž mohlo pozvednout kredibilitu Irska v očích zahraničních investorů.

Opoziční strany jsou však proti. Jak Labour party tak i Fine Gael by považovaly dle prohlášení svých lídrů jarní termín referenda za chybu i proto, že dohody o konečné podobě právních záruk nebude na celoevropské úrovni dosaženo dříve než před jarní Evropskou radou, která se bude konat 21. března.

Irský ministr zahraničí Micheál Martin a státní tajemník pro Evropu Dick Roche také vylučují možné propojení referenda s volbami do Evropského parlamentu. Dick Roche řekl deníku Irish Times, že by nebylo spravedlivé očekávat od opozičních stran, že budou spolu s vládou podporovat v kampani přijetí Lisabonské smlouvy a v jiných oblastech půjdou proti vládě.

Aby vstoupila v platnost musí Lisabonskou smlouvu schválit všech 27 členských států. Irsko bude nyní úzce spolupracovat s českým předsednictvím na finální podobě, kterou by měly mít právní záruky v oblastech mimořádně citlivých pro irské občany.