Irsko bude intenzivněji agitovat pro Lisabon

Zdroj: Evropská komise.

Irský ministr zahraničí, Micheal Martin, oznámil, 19. května, že jeho země bude muset vést intenzivnější kampaň ve prospěch Lisabonské smlouvy, než jakou vedla minulý rok, kdy irští voliči reformní smlouvu zamítli v referendu.

Souvislosti:

Irsko bylo jediným členským státem EU, který Lisabonskou smlouvu musel schvalovat v celonárodním referendu. Ve všech ostatních zemích EU připadá ratifikace na národní parlamenty.

12 června 2008 se 53,4 % hlasujících vyslovilo proti Lisabonské smlouvě a 46,6 % pro. Prohlubující se recese od té doby vyvolává obavy o ztrátě postavení Irska v Evropě.

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že Irové smlouvu zamítli hlavně proto, že pro ně byla údajně nesrozumitelná. Tento názor posílilo přiznání irského premiéra Briana Cowena a eurokomisaře Charlieho McCreevyho, že smlouvu nečetli celou.

Irská vláda souhlasila na setkání Evropské rady v prosinci 2008, že uspořádá druhé referendum o Lisabonské smlouvě ke konci roku 2009 pod podmínkou, že od EU obdrží určité záruky.

Dublin trval na pěti podmínkách: každý členský stát bude mít svého eurokomisaře; bude garantována neutralita Irska; EU se nebude v Irsku vměšovat do daňové politiky a do otázek týkajících se potratů, rodin a vzdělání.

Témata:

Micheal Martin řekl, že navzdory pozitivním výsledkům nedávných průzkumů veřejného mínění, není současný stav Lisabonské smlouvy v Irsku uspokojující.

Průzkum Irish Times v pondělí odhalil, že 52 % respondentů by se vyslovilo pro Lisabon, což je o procento více, než v únorovém průzkumu. 29 % by hlasovalo proti, o 4 procenta méně než minule.

Ačkoliv popularita irské vlády klesá, irští voliči se k Lisabonské smlouvě přiklánějí, neboť vnímají Brusel jako hospodářskou záchrannou síť proti recesi. Vláda doufá, že záruka vojenské neutrality, vlastní daňová politika a právo jmenovat vlastního eurokomisaře zaručí úspěch Lisabonské smlouvy v referendu, které se má konat na podzim.

Strana zelených (Green Party), koaliční partner Martinovy Fianna Fail, vyjádřila obavu, že by vláda mohla být zaneprázdněna bankovními a fiskálními krizemi a nemusela by včas uspořádat důmyslnou kampaň.

Nedostatečná informovanost voličů ohledně Lisabonské smlouvy je nejčastěji zmiňovaným důvodem jejího zamítnutí v červnu minulého roku a irská vláda jí tento rok dosud neučinila středem svého zájmu.

„Tentokrát se budeme všichni muset víc snažit,“ řekl Martin. „Budeme muset udělat víc a udělat to lépe, jestli chceme dosáhnout výsledku, který, jak věříme, je v zájmu Irska.“

(EurActiv ve spolupráci s agenturou Reuters)