Irové drží v rukou budoucnost Lisabonu

Zdroj: CreativeCommons.org

Irové dnes hlasují v referendu o Lisabonské smlouvě, kterou už v červnu minulého roku odmítli. Všeobecně se předpokládá, že tentokrát řeknou reformnímu dokumentu „ano“ – aspoň všechny předvolební průzkumy to naznačují. V případě, že Irové Brusel nezklamou, přesunou se „světla kamer“ do Polska a především do Česka.

O osudu Lisabonské smlouvy dnes rozhoduje národ, který v půlmiliardové Unii netvoří ani jedno procento. Pokud jí dnes Irové znovu vystaví stopku, je dokument definitivně pohřben, což by v Bruselu pravděpodobně vyvolalo hlubokou politickou krizi, oživilo spekulace o „vícerychlostní“ Evropě a na dlouhá léta zastavilo další rozšiřování sedmadvacítky.

Situace Irska je dnes úplně jiná než před rokem – ze sebevědomého „keltského tygra“ se stala země těžce postižená hospodářskou recesí, která se podle odborníků mnohem radši uchýlí pod ochranná unijní křídla.

Navíc evropští politici se už v prosinci minulého roku zavázali, že vyjdou Irům vstříc tak, aby bylo možné uspořádat nové referendum a ujistili je, že nepřijdou o svého komisaře, vojenskou neutralitu nebo svobodu při rozhodování o daňových, pracovněprávních či etických otázkách (EurActiv 12.12.2008). Konkrétní obrysy dostaly tzv. irské záruky v závěrech červnového summitu, který proběhl pod vedením českého předsednictví (EurActiv 22.6.2009).

Zatímco v červnu 2008 mluvily poslední předvolební průzkumy o tom, že tábory odpůrců a příznivců smlouvy jsou přibližně vyrovnané (EurActiv 10.6.2008), letos mají jasně navrch ti, co jí chtějí dát zelenou (55 % ku 27 %). Skoro pětina lidí nicméně stále není rozhodnuta, takže výsledek nelze jednoduše předvídat.

Pokud by Irsko Lisabon znovu odmítlo, dostane se podle analytiků na periferii Unie, což pro něj může mít, zvlášť v dnešní svízelné ekonomické situaci, závažné důsledky. Podle průzkumu agentury Reuters mezi ekonomickými experty by se v případě „ne“ Lisabonu například  zvýšila úroková míra irských vládních dluhopisů o půl procenta.

Tvrdé by byly také dopady na irské podnikatele – ti si toho jsou vědomi a tak věnovali nemalé prostředky na podporu reformní smlouvy. Společnosti Intel nebo Ryanair sídlící v Irsku přispěly na kampaň stovky tisíc eur.

Lisabon podpořila i řada známých osobností – od nositele Nobelovy ceny za literaturu Seamuse Heaneyho přes kytaristu skupiny U2 The Edge až po kapitána irské fotbalové reprezentace Robbieho Keana.

O osudu Lisabonu v Irsku bude jasno zítra odpoledne. V případě kladného verdiktu bude pravděpodobně následovat rychlé dokončení ratifikace v Polsku, kde by smlouvu měl podepsat prezident Lech Kaczyński. Pak už se pohledy celé Evropy upřou k Pražskému hradu.