Internetoví giganti v čele s Facebookem chtějí s EU bojovat proti nenávisti online

zdroj: ShutterStock.com/Gil C

Americké společnosti, které patří k velkým hráčům ve světě internetu a sociálních sítí, uzavřely s Evropskou komisí dohodu o vzniku kodexu. Ten má do budoucna zabránit šíření nenávistných projevů a podněcovat k násilí na internetu.

Internetovým gigantům Facebooku, Googlu (provozuje YouTube), Twitteru a Microsoftu došla trpělivost s projevy plnými nenávisti, které se šíří na internetových sociálních sítích, a dohodli se proto s Evropskou komisí na pravidlech, jak proti nim zasahovat.

Postup je popsán v kodexu, který byl zveřejněn včera a který počítá s tím, že firmy budou mít od upozornění na závadný obsah 24 hodin na to, aby jej posoudily a případně odstranily. Možností je také to, že k němu deaktivují přístup.

Podle české eurokomisařky Věry Jourové, do jejíhož portfolia problematika spadá, tak společnosti spolu s Evropskou komisí reagují na nedávné teroristické útoky v Evropě. „Sociální média jsou bohužel jedním z nástrojů, které teroristické skupiny využívají k radikalizaci mladých lidí a rasisté k šíření násilí a nenávisti. (…) Internet je místem pro svobodu slova, nikoliv pro svobodu nenávisti,“ uvedla.

Jak nenávistné projevy online definuje právo EU, najdete zde.

Společnosti se připojením podpisu ke kodexu zavázaly také k tomu, že vytvoří interní postupy a budou provádět školení pro své zaměstnance. Dále budou intenzivněji spolupracovat s organizacemi občanské společnosti, které jim budou pomáhat při odhalování obsahu, jež podněcuje k násilí a nabádá k nenávistnému jednání.

Slíbily také, že budou sdílet osvědčené postupy s jinými internetovými společnostmi, platformami a provozovateli sociálních médií.

Zveřejněný kodex si už také stačil vysloužit kritiku. Některé organizace občanské společnosti vyjádřily obavy, že dohoda je kontroverzní, protože podkopává právo na svobodu slova a zavání cenzurou. Dvojice společností European Digital Rights a Access Now v minulosti jednání s giganty a Evropskou komisí opustily, protože se jim nelíbilo, že údajně nebyly při tvorbě kodexu dostatečně konzultovány.

Stanoviska společností, které podepsaly kodex:

„Nenávistné chování nemá na Twitteru místo a my budeme společně s našimi odvětvovými partnery a s občanskou společností pokračovat v boji proti tomuto problému. Naším prvořadým cílem zůstává, aby se tweety volně šířily. Existuje však jasný předěl mezi svobodou projevu a chováním, které podněcuje k násilí a nenávisti. Vedle boje proti nenávistnému chování, které porušuje pravidla Twitteru, využíváme obrovských možností naší platformy k tomu, abychom dali prostor pozitivním hlasům, vymezili se proti předsudkům a pomáhali odstraňovat základní příčiny netolerance. Rádi bychom konstruktivní dialog na toto téma s Evropskou komisí, členskými státy, našimi partnery v rámci občanské společnosti a v odvětví technologií dále prohlubovali,“ uvedla ředitelka Twitteru pro styk s veřejnosti Karen Whiteová.

„Chceme, aby naše služby umožňovaly lidem přístup k informacím, avšak nenávistné projevy online jsme na našich platformách nikdy netolerovali. Máme k dispozici účinné systémy, díky nimž dokážeme do 24 hodin přezkoumat platná oznámení a odstranit nelegální obsah. Těší nás, že můžeme s Komisí spolupracovat na vývoji koregulačních či samoregulačních přístupů k boji proti nenávistným projevům online,“ řekl ředitel společnosti Google pro styk s veřejností a vztahy s vládami Lie Junius.

„Vítáme dnešní zveřejnění kodexu chování a těší nás, že máme možnost pokračovat společně s Komisí a technologickým průmyslem v boji proti nenávistným projevům. Na celém světě máme1,6 miliardy uživatelů a vyvíjíme neuvěřitelné úsilí, abychom na jedné straně lidem umožnili vyjádřit se a na druhé straně zajistili prostředí, v němž panuje vzájemný respekt. Jak jsme jasně uvedli v našich Zásadách komunity, nenávistné projevy nemají na Facebooku místo. Vyzýváme uživatele, aby, pokud narazí na obsah, který podle nich porušuje naše standardy, použili náš nástroj pro nahlášení zneužití, abychom mohli zahájit šetření. Naše týmy na celém světě tato hlášení nepřetržitě vyhodnocují a proti nelegálnímu obsahu rychle zasahují,“ prohlásila ředitelka společnosti Facebook pro řízení globální politiky Monika Bickertová.  

„Vážíme si zdvořilosti a svobody projevu, proto naše podmínky použití zakazují propagaci násilí a nenávistných projevů v rámci spotřebitelských služeb hostovaných společností Microsoft. Nedávno jsme oznámili přijetí dalších kroků, které jsou zaměřeny specificky na prevenci zveřejňování teroristického obsahu. Naši uživatelé budou mít i nadále možnost oznámit nám případné porušení naší politiky. Podpis kodexu chování je potvrzením našeho závazku řešit tento závažný problém,“ shrnul místopředseda společnosti Microsoft pro vládní záležitosti v EU John Frank.

Lucie Bednárová s využitím EurActiv.com