IMF vyzývá podniky, aby se připravily na pandemii ptačí chřipky

Možná pandemie ptačí chřipky by mohla způsobit nemocnost na pracovištích, varuje zpráva IMF. Mezitím maďarská farmaceutická společnost prohlásila, že připravila lidskou vakcínu proti současné formě viru H5N1.

Zpráva připravená pracovní skupinou pro ptačí chřipku Mezinárodního měnového fondu informuje, že i finanční instituce či centrální banky mají vyvinuté plány na ochranu svých národních finančních systémů v případě náhlého selhání kritické infrastruktury z důvodu terorismu nebo přírodní katastrofy. V řadě zemí tyto plány ale neřeší riziko nemocnosti v důsledku vypuknutí pandemie.

Vysoká nemocnost bez náležitých rezervních plánů by mohla znamenat selhání kritických funkcí a služeb finančního systému včetně provádění plateb, tvrdí se ve zprávě. Její autoři předpovídají také prudký, ale dočasný propad globální ekonomické aktivity, pak ale bude následovat rapidní zlepšení. IMF bude o prvcích dobrých krizových plánů pro případ pandemie informovat.

Maďarské úřady včera oznámily, že farmaceutická společnost Omnivest vyvinula vakcínu k ochraně lidí proti současné formě viru H5N1 způsobujícím ptačí chřipku. Maďarský farmaceutický institut povolil komerční využit vakcíny v Maďarsku.