Horší než Lampedusa: U Malty utonulo 500 lidí. Loď prý potopili převaděči

Loď převaděčů, ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

Pokud se potvrdí svědectví dvou zachráněných z potopené lodi, došlo ve vodách Středozemního moře k masové vraždě. Plavidlo měli údajně poslat úmyslně ke dnu převaděči. Důvod vzrůstající imigrace ze Severní Afriky a Blízkého východu do Evropské unie leží především v místní bezpečnostní situaci.

Při pokusu o přeplutí Středozemního moře z Egypta do Itálii minulý týden zemřelo přes 500 lidí. Podle zatím nepotvrzených zpráv se nejednalo o nehodu. Mělo dojít k roztržce mezi imigranty a jejich převaděči, kteří měli loď záměrně potopit. V tom případě by se jednalo o masovou vraždu.

Informaci o tragédii maltských médií potvrdil bruselskému EurActivu mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Leonard Doyle. „Přeživší imigranty zachránila maltská a řecká loď.“ Neštěstí přežilo devět lidí.

Dva z nich, vyslechnutí IOM, přinesli svědectví o záměrném potopení lodi. Na moři přežili téměř dva dny. Ke sporu podle nich došlo ve chvíli, když převaděči chtěli cestující přesunout do menší lodi. To se zdálo stovkám imigrantů příliš nebezpečné. Převaděči totiž často menší lodě na moři opouštějí. Ty velké používají jako vábničku na zájemce, kteří doufají v bezpečnou cestu. Když imigranti odmítli uposlechnout příkazů převaděčů, ti je nárazem své lodi potopili.

Svědci jsou podle Doyla důvěryhodní, protože je zachránci z vody vytáhli na jiných místech. Loď vyplula z egyptského přístavu Damiette 6. září a potopila se minulou středu. Na palubě byli Syřané, Palestinci, Egypťané a Súdánci.

„Pokud se potvrdí, je to nejhorší nehoda, jakou jsem kdy viděl. Určitě je nejhorší v tomto roce“ tvrdí Doyle. Nebyl to jediný incident, minulý týden u libyjského pobřeží utonulo přes 200 lidí. Čísla mrtvých ve Středozemní moři rostou, zatímco loni jich bylo 700, v tomto roce už číslo vyšplhalo na 2500.

Jediná cesta z chaosu

Do Evropy letos dorazilo 130 tisíc lidí v porovnání s loňskými 60. Z toho 118 tisíc se dostalo do Itálie. Po pádu režimu diktátora Muammara Kaddáfího lodě s imigranty tam vyrážejí z Libye, kde panuje bezvládí. „K nárůstu vede řada faktorů. Z Libye není moc možností, kam se jinam dostat, včetně sousedících afrických zemí. To vede zoufalé lidi k přeplutí moře, kde jsou kořistí bezohledných převaděčů,“ řekl Reuters Francis Markus z uprchlické agentury OSN.

Italská vláda přestává příliv imigrantů zvládat a volá po větší solidaritě při ostraze hranic společného schengenského prostoru. Mluví se také o převzetí uprchlíků dalšími evropskými státy. Pomoci by měl evropský projekt Frontex Plus, který na konci srpna představila komisařka pro vnitřní záležitosti Cecilie Malmströmová.

Autor: Jan Pavec