Hlavy států se do Paříže sjedou, mají klimatické konferenci udat tón

zdroj: Shutterstock; autor: Frederic Legrand - COMEO

Už za dva týdny se do Paříže sjedou hlavy států a vlád včetně amerického a ruského prezidenta. Mají určit priority nové klimatické dohody, která zatím vázne na otázkách financování nebo mechanismu pro vyhodnocování závazků. I klimatické změny jsou bezpečnostní téma, kvůli pařížským útokům se však zdá, že lídři budou chtít mluvit především o bezprostředním nebezpečí terorismu.

Americký prezident Barack Obama má nadále v plánu zúčastnit se klimatické konference, která začíná už za dva týdny v Paříži.

Vrcholná akce, jejímž cílem má být podpis nové globální klimatické dohody, se bude v hlavním městě Francie konat navzdory pátečním teroristickým útokům, které šokovaly celou Evropu.

Do Paříže podle dostupných informací přijede i jeho ruský protějšek Vladimir Putin.

„První den konference bude vyhrazen šéfům států a vlád. Už máme více než stovku kladných odpovědí na pozvání. Přijedou prezidenti Spojených států, Číny, Ruska, indický premiér, samozřejmě generální tajemník OSN, francouzský prezident a mnozí další,“ citovala dnes ČTK francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse, který bude jednání předsedat.

Na 30. listopadu má do hlavního města Francie dorazit i český premiér Bohuslav Sobotka.

Příliš dlouhý text

„Cílem tohoto politického setkání bude stanovit priority a udělit vyjednavačům mandát na základě toho, co by se podle politiků mělo v dohodě objevit,“ řekla EurActivu v připravovaném rozhovoru vedoucí programu Energetika a změny klimatu analytického centra Glopolis Klára Sutlovičová.

Text dohody totiž stále není dojednán. Zatím má vyjednávací dokument více než padesát stran a obsahuje řadu protichůdných návrhů. Během dvoutýdenní konference by tak bylo velmi obtížné ho projednat, vysvětlila Sutlovičová.

Na vyjasnění zatím čeká řada důležitých otázek. Mezi ty hlavní patří financování opatření pro boj s klimatickými změnami, mechanismus pro pravidelné vyhodnocování a případné změny národních závazků nebo dlouhodobý cíl, který by měl vést k ukončení závislosti na fosilních palivech.

Nezbytná pro lidstvo

Spekulace o tom, jestli nebude klimatická konference kvůli teroristickým útokům zrušena, se objevily už krátce po páteční tragédii. Francouzská vláda to však jednoznačně odmítla.  

„Summit se bude konat. Je to schůzka, která bude pro lidstvo nezbytná,“ uvedl francouzský premiér Manuel Valls pro televizi TF1.

Páteční násilí však atmosféru před klíčovou konferencí značně zdramatizovalo a panují obavy, že se světoví lídři budou místo klimatu bavit především o otázkách bezpečnosti.

Samotné klimatické změny přitom do budoucna bezpečnostní rizika představují. Pokud se totiž globální oteplování nepodaří udržet ve snesitelné míře, řada oblastí světa se pro lidstvo stane neobyvatelnou.

Mimo jiné tak mohou hrozit silné migrační vlny, se kterými se ta současná nedá srovnávat, upozorňují zastánci ambiciózní klimatické dohody.

Pouze jednání

Konference se v každém případě bude odehrávat za zpřísněných bezpečnostních opatření.

Řada doprovodných akcí, které se měly v Paříži konat, tak pravděpodobně bude zrušena, uvedl dnes server Climate Home s odvoláním na vyjádření premiéra Vallse v rádiu RTL.

Probíhat by tak měla pouze oficiální jednání. Z vyjádření premiéra nebylo jasné, jestli se bude zákaz týkat i dvousettisícového pochodu na podporu boje s klimatickými změnami, který do ulic Paříže plánovaly svolat nevládní ekologické organizace.  

Celkově se na konferenci očekává 20 tisíc delegátů ze států celého světa. Kromě toho by mělo do Paříže a okolí dorazit ještě 30 tisíc představitelů občanských organizací a podnikatelské sféry, uvádí Climate Home.

Už v pátek zavedla Francie kontroly na hranicích. Úřady zemí schengenského prostoru mohou k takovému kroku přistoupit v případě, že je podle nich bezpečnost ve státě ohrožena. Kontroly mohou podle pravidel Schengenu trvat až třicet dní.

Autor: Adéla Denková