Hlavy států jednají v Bruselu o Ukrajině i eurovolbách

zdroj: Úřad vlády ČR.

Lídři evropské osmadvacítky budou dnes na mimořádném summitu diskutovat o výsledcích evropských voleb. Jak uvedl předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, nemáme ale očekávat, že by se dnes hlavy států dohodly na tom, kdo bude příštím šéfem Evropské komise. V Bruselu se večer bude mluvit také o nedělních prezidentských volbách. Ty vyhrál proevropský Petr Porošenko.

(Článek je průběžně aktualizován.)

Dnes (27. května) večer se v Bruselu uskuteční mimořádný summit Evropské rady.

Hlavy států evropské osmadvacítky se budou na mimořádné večeři věnovat především výsledkům voleb do Evropského parlamentu a aktuální situací na Ukrajině.

Konkrétní jména nečekejte

Setkání lídrů se koná dva dny po evropských volbách. Ty vyhrála Evropská lidová strana (EPP) před sociálními demokraty (PES). Nárůst mandátů zaznamenaly euroskeptické strany. Jak uvedl šéf Evropské rady Herman Van Rompuy ve zvacím dopise, „rád bych, abychom diskutovali výsledek voleb a zamysleli se nad tím, jak se z něj můžeme poučit.“

„Bude ještě příliš brzy na to rozhodnout o konkrétních jménech. Budeme mluvit o procesu, který povede k navržení kandidáta na příštího předsedu Komise,“ uvedl v dopise Herman Van Rompuy.

Netrpělivě očekávané je především to, jak se hlavy států postaví k výběru příštího předsedy Evropské komise. Evropské strany před volbami doufaly, že by Rada měla navrhnout kandidáta té, která vyhraje. Vzhledem k výsledkům eurovoleb tedy nominanta lidovců Jean-Clauda Junckera. Odvolávají se přitom na Lisabonskou smlouvu, podle které mají členské státy navrhnout kandidáta s přihlédnutím k evropským volbám.

Koho však nakonec hlavy států navrhnou, není známo. V zákulisí se mluví o šéfce Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové či řediteli Světové obchodní organizace Pascalu Lamym.

„Bude ještě příliš brzy na to rozhodnout o konkrétních jménech. Budeme mluvit o procesu, který povede k navržení kandidáta na příštího předsedu Komise,“ uvedl Rompuy, který se v minulosti vyjádřil proti systému preferovanému evropskými stranami.

Na tahu jsou evropští lidovci

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s novým „lisabonským“ způsobem výběru šéfa Evropské komise souhlasí. „Nyní jsou na tahu evropští lidovci, kteří zvítězili ve volbách,“ řekl novinářům při příjezdu na neformální večeři v Bruselu.

Evropská lidová strana by podle Sobotky měla oficiálně navrhnout kandidáta na předsedu Evropské komise, který povede jednání s ostatními evropskými stranami. „Mohu potvrdit, že sociální demokraté v Evropském parlamentu jsou k tomuto jednání s nominovaným zástupem lidovců připraveni,“ řekl.

Výběr předsedy Komise by neměl podle českého premiéra trvat příliš dlouho, protože je potřeba řešit aktuální problémy, který EU čelí, a nikoliv personální záležitosti.

Další sankce prozatím nečekejte

Druhým velkým tématem bude situace na Ukrajině. V nedělních prezidentských volbách přesvědčivě zvítězil jeden z nejbohatších Ukrajinců, proevropský podnikatel Petr Porošenko.

„Vítáme prohlášení Ruské federace naznačující, že bude respektovat vůli ukrajinského lidu a zapojí se do dialogu s novým ukrajinským prezidentem,“ uvedl ve společném prohlášení Barroso a Van Rompuy.

„Úspěšné konání těchto voleb představuje významný krok k deeskalaci napětí a obnovení bezpečnosti pro všechny Ukrajince,“ uvedli ve společném prohlášení Van Rompuy s končícím předsedou Komise Josém Barrosem.

Na summitu by se mělo jednat i o možnosti uvalení dalších sankcí na Rusko. Podle diplomatů je však jen velmi malá šance, že by dnes večer ke zpřísnění sankcí došlo.

K uvalení sankcí je v EU potřeba jednomyslné rozhodnutí všech členských států, což tento proces komplikuje. Zpřísnění evropských restrikcí vůči Moskvě si přejí především Spojené státy.

„Evropa udělala na začátku určité chyby, když špatně odhadla reálnou situaci na Ukrajině a možné reakce ze strany Ruska,“ uvedl v Bruselu premiér Sobotka. Nyní by EU měla k situaci na Ukrajině přistupovat s rozvahou a „bez růžových brýlí“.

„Nejhorší by bylo, kdybychom na Ukrajině vyvolali přehnané iluze a pak bychom je nebyli schopni dotáhnout do konce,“ dodal.

Autor: Anna Kuznická/Lucie Bednárová.