Hlavním tématem summitu Evropské rady bude přístup EU k Turecku a Bělorusku

Předseda Evropské rady Charles Michel © European Union 2020

Napjaté vztahy s Tureckem, sankce vůči běloruskému režimu či společný přístup k Číně budou patřit k hlavním tématům dvoudenního jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie, které začíná ve čtvrtek v Bruselu.

Političtí vůdci budou hledat společnou řeč také v ochraně jednotného unijního trhu či přechodu k digitálnímu hospodářství. Diplomaté očekávají, že zvláště v zahraničněpolitických otázkách čeká lídry i s ohledem na trvající rozepře Turecka s Kyprem před schválením společných závěrů dlouhá debata.

Ve čtvrtek jim patrně hlavní část večera zabere společná reakce na vyhrocenou situaci ve východním Středomoří, kde Turecko k velké nevoli Kypru zkoumá možnosti těžby poblíž jeho břehů. Předseda Evropské rady Charles Michel kvůli rozvířeným vztahům v minulých týdnech jednal s vrcholnými politiky obou stran. V Bruselu by podle něj měli šéfové států a vlád pomocí metody „cukru a biče“ najít cestu, jak přimět Turecko ke konstruktivnímu dialogu.

Boj o Středomoří: EU i NATO řeší „turecké dilema“

Evropští ministři zahraničí řeší komplikovanou otázku, jak zareagovat na aktivity Turecka ve východním Středomoří a jeho spory s Řeckem. Země prezidenta Erdogana představuje čím dál větší přítěž také pro Severoatlantickou alianci.

Otázka sankcí

„Ve hře zůstávají všechny možnosti, jak bránit legitimní zájmy EU a jejích členských států,“ uvedl v předsummitovém zvacím dopise Michel. Pozitivní motivací pro Turecko má být například možnost rozšíření celní unie, hrozbou naopak sankce za průzkumnou těžbu. Ty vedle Kypru či Řecka podporuje například Francie nebo Rakousko, další země včetně předsednického Německa však zastánci sankcí nejsou. Řada unijních států nechce dále hrotit vztahy s partnerem v NATO, který v rámci migrační dohody pomáhá brzdit příliv běženců. Turečtí vládní politici navíc krátce před summitem Unii od dalšího zhoršování vztahů odrazovali.

Nový migrační pakt: Komise chce do řešení zapojit všechny státy

Evropská komise dnes zveřejnila nový Evropský pakt o migraci a azylu, soubor návrhů, kterými chce reformovat unijní migrační a azylovou politiku. Obávané kvóty se nevrací, státy se však budou muset zapojit do řešení.

S tvrdším přístupem k Turecku je však po tlaku Kypru spojena otázka sankcí vůči režimu autoritářského běloruského vládce Alexandra Lukašenka, jehož EU kvůli zmanipulovaným srpnovým volbám neuznává za prezidenta. Nikósie minulý týden na jednání ministrů zahraničí zablokovala přijetí sankcí podporované všemi ostatními zeměmi a za svůj souhlas požaduje potrestání Ankary. Podle návrhu závěrů summitu hodlají lídři vyzvat ministry, aby postihy vůči Lukašenkovým lidem schválili v nejbližších dnech.

Unijní země se neshodly na sankcích proti Bělorusku, blokuje je Kypr

Ani osobní jednání vůdkyně běloruské opozice Svjatlany Cichanouské s ministry zahraničí Evropské unie dnes nedopomohlo ke schválení sankcí proti Bělorusku.

Vedle zahraniční politiky se budou unijní lídři věnovat i ekonomickým tématům. Michel v posledních týdnech zdůrazňuje, že EU by měla v budoucnu posílit svou „strategickou autonomii“ a toto sousloví bude patrně často z úst vrcholných politiků znít v pátek. Shodnout by se měli na tom, že Unie bude pracovat na větší soběstačnosti například ve výrobě léků či dalších zásadních produktů. Unijní představitelé jsou zajedno v tom, že koronavirová krize odhalila zranitelnost Evropy v mnohém závislé například na asijské produkci a chtějí se poučit.

Zvláště globálním posilováním Číny je pak motivována snaha lépe chránit unijní trh. V rámci navrhovaných závěrů by se lídři měli shodnout na tom, že EU v budoucnu hodlá ztížit přístup na svůj trh mimoevropským firmám, které se těší státní podpoře a mají proti těm unijním konkurenční výhodu.

Michel také na summitu navrhne, aby političtí vůdci zemí podpořili plán Evropské komise, podle něhož má být pětina peněz z fondu pokrizové obnovy hospodářství spojena s digitalizací ekonomik.

EU na investiční dohodu s Čínou nezanevřela, musí být ale férová

Obchodní vztahy Evropské unie s Čínou mohou být motorem zotavení ekonomiky po pandemii covidu-19, musí však být férovější a vyváženější. Po dnešní videokonferenci unijních lídrů s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem to řekl předseda Evropské rady Charles Michel.