Hlasy z byznysu: Jourová se může v Komisi zviditelnit a její rozhodnutí ovlivní i nás

zdroj: www.anobudelip.cz

Spravedlnost, ochrana spotřebitelů a rovné příležitosti jsou otázky, které zajímají i nás, ozývají se české podniky v reakci na rozhodnutí Jeana-Clauda Junckera přidělit Věře Jourové právě tato témata. V budoucnosti prý mohou mít v EU stále větší význam. Eurokomisařka by tak mohla přitahovat velkou pozornost a rozhodovat o věcech, které se týkají každodenního života lidí i fungování byznysu. Z pohledu digitální ekonomiky prý jde o jeden z nejdůležitějších rezortů.

Překvapení, prvotní zklamání, ale také zjištění, že česká kandidátka na eurokomisařku nemusí mít v nové Evropské komisi Jeana-Clauda Junckera špatnou pozici. Takové reakce následovaly po včerejším oznámení, že Věra Jourová (ANO) by se měla stát komisařkou pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost pohlaví.

Jak bude vypadat Junckerova Komise? Podívejte se na náš PŘEHLED komisařů.

„Nevím, proč u nás zavládnul tak velký pesimismus,“ hodnotí první reakci na Junckerovo rozhodnutí předseda Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček, podle kterého Evropská unie nestojí jen na ekonomických portfoliích.

Ta se podle něj přeceňují. „Dokonce si troufám tvrdit, že ekonomičtí komisaři mají nejvíce svázané ruce a jsou pod velkým tlakem dominantních zemí,“ napsal EurActivu.

V evropském kontextu může být spravedlnost, ochrana spotřebitelů a genderová rovnost důležitým rezortem, upozorňuje viceprezident Svazu průmyslu a dopravy (SPČR) Radek Špicar.

Klíčové pro budoucnost

„Z pohledu českého průmyslu je to zklamání, protože vláda celou dobu naznačovala, že Jourová získá dopravu nebo evropské fondy. To jsou agendy, které mají pro konkurenceschopnost mnohem větší význam,“ řekl redakci.

Takové zklamání lze ostatně cítit i z oficiální reakce prezidenta svazu Jaroslava Hanáka, podle kterého by Česku více slušely rezorty průmyslu, energetiky nebo dopravy. „Je zklamáním, že se nepodařilo získat některé z požadovaných portfolií, které by lépe odpovídalo postavení, významu a průmyslové tradici České republiky,“ píše svaz v tiskovém prohlášení.

Při pohledu na budoucí vývoj Unie ale může jít dokonce o klíčové portfolio, myslí si Špicar. A to především v případě, že bude růst význam a autonomie Evropské komise a EU bude spět blíže k federalizaci.

„Spravedlnost a vymahatelnost práva jsou klíčové pro rozvoj byznysu kdekoliv na světě. Nikdo se nesmí divit, že pokud nefungují, stěhují se podniky jinam. Často je nám vytýkáno, že se naši členové stěhují mimo Českou republiku a registrují se třeba v Holandsku. Nedělají to však kvůli daňovým rájům, ale právě kvůli stabilitě a vymahatelnosti práva,“ tvrdí viceprezident svazu.

Přitáhne pozornost

Vliv eurokomisaře není dán jen tím, co stojí na jeho vizitce, ale závisí na schopnostech prosazovat určitá témata, dodává Havlíček. „Myslím, že z resortu paní Jourové se dá vyzískat více, než si dnes myslíme,“ říká.

To podle Radka Špicara platí hlavně v případě ochrany spotřebitele. „Pokud to paní Jourová zvládne, může být díky této problematice hodně vidět. Opravdu ji to může dostat mezi velmi významné komisaře, pokud bude chtít něco smysluplného dělat,“ myslí si.

Jaké byly první reakce na zprávu o portfoliu pro Jourovou? Přečtěte si náš ČLÁNEK.

A nepůjde o otázky, které by se průmyslu netýkaly. Například označování výrobků je velké téma pro automobilový průmysl nebo v oblasti zateplování budov. „Jsou to důležité věci, které ovlivňují byznys i každodenní život lidí v EU. Pro Jourovou to může být nejatraktivnější část jejího portfolia, která ji může hodně zviditelnit,“ říká Špicar.

To se týká i prosazování rovných příležitostí žen a mužů, kde ale bude muset být Jourová opatrná. „Buď toho nebude dělat moc, a pak ji budou kritizovat aktivisté, anebo toho bude dělat hodně, a to asi nebude dobře přijímat byznys,“ domnívá se Špicar.

„Rovné příležitosti mohou u leckoho stát na okraji zájmu. Microsoft se ale v této oblasti snaží jít spolu s dalšími firmami příkladem a myslím si, že celoevropsky se dá právě s touto problematikou udělat spousta práce,“ říká k genderové rovnosti ředitel pro vnější vztahy ve společnosti Microsoft Česká republika Václav Mach.

Ochrana dat stále na stole

Microsoft patří mezi firmy, které hodně zajímá evropská reforma ochrany osobních údajů ve formě evropského nařízení, která má pod Jourovou také spadat. „Je to klíčová věc pro každou firmu, která bude mít s osobními údaji co do činění. Do budoucna to může ovlivnit konkurenceschopnost celé Evropy,“ řekl redakci Mach.   

Jourové prý připadne zejména zodpovědnost za implementaci nařízení v praktickém životě.  „Nařízení má přímý dopad do všech členských zemí. Je to jedna z klíčových oblastí, ve kterých může mít paní komisařka do budoucna volné pole působnosti.“

Na pořadu dne jsou i dvoustranná jednání o ochraně osobních dat mezi EU a Spojenými státy. Poslední vyjednávání proběhla v létě. Jejich výsledkem by měla být nová verze vzájemného ujednání.

„Předchozí ujednání mělo sice řešit řadu věcí, ale v praxi se ukázalo, že některá ustanovení byla obcházena – viz například kauzu Edwarda Snowdena,“ připomněl Mach.   

Podle jeho názoru bude rezort Jourové také z pohledu ochrany spotřebitele pro rozvoj digitální ekonomiky v EU jedním z nejdůležitějších. „Bude mít dopady na každou firmu, která bude v oblasti digitálních komunikací podnikat,“ říká.

Ať je Komise efektivnější

Podniky ovšem upozorňují, že důležitější než personální složení nové Komise bude to, jestli „evropská vláda“ začne posilovat celkovou konkurenceschopnost Unie. „Měla by mnohem lépe a realističtěji vyhodnocovat, jak její návrhy a rozhodnutí dopadají na konkurenceschopnost evropských podniků,“ prohlásil prezident SPČR Hanák.  

Špicar (SPČR): „V podřízených funkcích jsou i silní matadoři. Teď na ně má dohlížet zástupce malého státu. Může to být problém.“

„Změna v rozdělení portfolií naznačuje, že si předseda Juncker uvědomuje, že je nezbytné fungování Evropské komise změnit,“ dodal. Junckerova Komise se ve svém nastavení liší od té současné, protože došlo k přesunu pravomocí v některých oblastech pod jiné komisaře.

Výraznou změnou je nominace sedmi místopředsedů Komise, kteří mají koordinovat práci komisařů a komisařek z „příbuzných“ rezortů.

„Snaha vytvořit ‚projektové týmyʻ komisařů naznačuje, že si budoucí předseda Juncker uvědomuje nezbytnost nastavit nové priority a změnit práci Komise,“ napsala redakci nastávající generální ředitelka SPČR Dagmar Kuchtová.

Po tom prý také byznys dlouhodobě volal. „V minulosti jsme totiž byli bohužel svědky situací, kdy z různých generálních ředitelství a od komisařů vycházely vzájemně si protiřečící či významně se míjející návrhy,“ uvedla. Jako konkrétní pokus o řešení této situace prý vidí třeba propojení agendy pro energetiku a boj proti změnám klimatu nebo vznik portfolia pro lepší regulaci.

Matadoři a nováčci

Teprve v praxi se ale podle představitelů byznysu ukáže, jak bude takový model fungovat. „Po půl roce se dá již něco hodnotit, dříve dle mého nikoliv,“ myslí si Karel Havlíček.

Co si o portfoliu pro Věru Jourovou myslí čeští spotřebitelé? Komentář SČS ZDE.

Podle Radka Špicara se na jednu stranu ukáže, nakolik budou moci komisaři pod vlivem místopředsedů pracovat samostatně. Na druhé straně se také nabízí otázka, jestli někteří komisaři nemohou být ve skutečnosti silnější než jejich nadřízení místopředsedové.

„Nezapomínejte, že v těch podřízených funkcích jsou i silní matadoři národních politik nebo zástupci velkých států. A najednou na ně má dohlížet zástupce malého státu třeba ještě s menší politickou zkušeností. Může to být celkem problém,“ varuje.

Autor: Adéla Denková