Grilování nových komisařů: kdo z nich půjde z kola ven?

Miguel Arias Cañete; zdroj: Evropská komise

Jeden nebo dva z navržených evropských komisařů by slyšení v Evropském parlamentu nemuseli ustát. Nejpravděpodobnějšími kandidáty na „ugrilování“ jsou Španěl Miguel Arias Cañete a Slovinka Alenka Bratušeková. U prvního problém spočívá ve střetu zájmů, u druhé už ve způsobu, jakým se mezi kandidáty dostala. Horké chvilky mohou zažít také Maďar a Brit.

Od včerejška běží v bruselském sídle Evropského parlamentu grilování členů nové Evropské komise. Europoslanci chtějí navržené komisaře důkladně proklepnout a zjistit, jaké jsou jejich postoje k důležitým otázkám v přidělených rezortech, názory na důležité dění v Evropské unii i jejich osobní kvality.

Jak probíhá grilování? Sledujte PŘEHLED, který EurActiv průběžně aktualizuje.

Podle bruselských médií se očekává, že alespoň jednoho z kandidátů budou chtít evropští zákonodárci „ugrilovat“, tedy že jej nebo ji do finálního složení týmu Jeana-Clauda Junckera nevpustí.

Horkými kandidáty na „ugrilování“ jsou především Španěl Miguel Arias Cañete a Slovinka Alenka Bratušeková. Oba byly Junckerem navrženi, aby zastávali funkce spojené s energetikou.

Ropný komisař

Bývalý španělský ministr zemědělství za Lidovou stranu a současný europoslanec Cañete se má stát komisařem pro energetiku a klimatickou politiku. Už samotné spojení těchto dvou portfolií vyvolalo kritiku nevládních organizací a některých europoslanců, kteří se obávají, že ochrana klimatu se v nové Komisi dostane do pozadí.

I bez toho bude mít španělský kandidát dost problémů. Až donedávna totiž vlastnil podíl ve dvou ropných společnostech (Petrolifera Ducar and Petrologis Canarias). V polovině září sice tyto podíly prodal, europoslanci za zelené jsou ale přesvědčeni, že obavy z možného střetu zájmů jsou stále oprávněné.

Členové Cañetovy rodiny totiž vlastnické podíly v těchto společnostech stále drží nebo v nich zastávají vysoké funkce, upozornili zelení. Podle informací španělských médií a nevládních organizací je navíc rodina v podezření z daňových úniků. Objevují se také informace, že ve svých dřívějších funkcích mohl Cañete pomáhat své rodině ke snadnějšímu získání evropských dotací v zemědělství.  

Stop Cañetovi

K tomu má Cañete ještě vroubek kvůli údajně sexistickým výrokům. Během kampaně před volbami do Evropského parlamentu prohlásil, že „debatovat se ženou je komplikované. Projev intelektuální nadřazenosti totiž může být vnímán jako sexistický“.

Právě španělský kandidát může v Bruselu očekávat největší odpor. Jeho slyšení je naplánováno na zítřejší odpoledne a před budovou Parlamentu se má před tím sejít demonstrace nazvaná „Stop Cañetovi“. Podle informací bruselského EurActivu se očekává účast asi 50 až 100 lidí.

Alenka v ohrožení

Těžké chvilky podle bruselských médií zažije v pondělí bývalá slovinská premiérka Bratušeková, která by se mohla stát místopředsedkyní Komise odpovědnou za vytváření energetické unie. Údiv vzbudil už způsob, jakým se mezi kandidáty na komisaře dostala. Nominovala totiž sama sebe v době, kdy už její strana měla za sebou tvrdou porážku v parlamentních volbách, a bylo jasné, že se s rolí premiérky rozloučí.

V oblasti energetiky navíc nemá Bratušeková podle kritiků žádné zkušenosti. Doplatit by mohla i na slabou politickou pozici. Jak upozorňuje think tank Open Europe, jako kandidátka Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) se totiž nemůže spoléhat na „ochranu“ dvou největších politických skupin v Parlamentu – lidovců ani socialistů.  

To by prý mohla být nevýhoda ve srovnání s Cañetou, který má za sebou silnou Evropskou lidovou stranu. Podobně jako další nominovaný, který se někdy zmiňuje jako „kandidát na ugrilování“ – dosavadní maďarský ministr zahraničí Tibor Navracsics, který by mohl dostat na starost rezort vzdělávání, kultury, mládeže a občanství.

Políček Orbánovi? A co Cameron?

Navracsics je členem maďarské vládní strany Fidesz pod vedením Viktora Orbána. A například podle serveru European Voice by jeho grilování mohli socialisté v Evropském parlamentu využít pro kritiku Orbánovi politiky, která budí obavy z omezování demokracie.

Kdo kandiduje do Evropské komise? Podívejte se na náš PŘEHLED.

Kromě „krytí“ z EPP ale podle Open Europe ve prospěch Navracsicse mluví i to, že dlouho působil jako vyučující na maďarských univerzitách, a měl by tak mít dost zkušeností pro vykonávání své funkce.

Parlament by si prý mohl smlsnout i na britském kandidátovi Jonathanu Hillovi, který by mohl získat portfolio finanční stability, finančních služeb a jednotného kapitálového trhu. Kandidát frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) vzbuzuje otazníky mimo jiné kvůli své minulosti lobbisty.

Podle Open Europe se ale nedá očekávat, že by europoslanci Brita nakonec odmítli. Byla by to prý příliš velká provokace vůči britskému premiérovi Davidu Cameronovi, který byl nespokojen už s výběrem samotného Junckera do čela Komise.

Kontroverze, které by mohly být s Hillem spojeny, se navíc zmírnily poté, co byl do působnosti jiného portfolia zařazen dohled nad odměnami v evropských bankách a spořitelnách. Na starost by ho mohla mít česká kandidátka Věra Jourová, která bude usilovat o post komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovné příležitosti.

Autor: Adéla Denková