Greenpeace: Oficiální statistiky dopady Černobylu podceňují

Podle zprávy, kterou včera vydalo ekologické hnutí Greenpeace, jsou následky havárie v Černobylu mnohem vážnější, než říkají oficiální statistiky. Zatímco údaje OSN hovoří o maximálně 9 tisících úmrtí následkem havárie, podle Greenpeace jsou alespoň desetkrát vyšší.

Závěry zprávy ekologů tak zpochybňují výsledky, ke kterým dospělo v září loňského roku Černobylské fórum, skupina odborníků složená ze zástupců Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) a zástupců Světové obchodní organizace (WTO). Ta přišla s odhady, podle nichž si černobylská havárie vyžádala či ještě vyžádá 4 až 9 tisíc lidských životů – obětí rakoviny z následků radiace.

Zpráva Greenpeace naproti tomu přichází s mnohem vyššími odhady. Podle Zprávy počet úmrtí spojených s havárií dosahuje až 93 tisíc obětí. Celkový počet výskytů rakoviny má podle zprávy dosáhnout až 270 tisíc.

Zpráva říká, že není možné vyhnout se započtení také dalších následků ozáření, které přestože nemusí mít smrtelné následky, mají dopad na kvalitu života. Dostupnost těchto dat je však horší. Greenpeace proto navíc pracovala s materiály v ruštině, které nejsou na západě běžně přístupné. Počet dalších onemocnění může podle odhadů organizace dosáhnout až 200 tisíc.

Důvodem pro rozdílná čísla je i různá metodika. Člen Greenpeace Jean van de Putte uvedl pro agenturu Reuters: “našim problémem je, že neexistuje jednotná metodologie pro zjištění počtu lidí, kteří zemřeli na následky nemocí spojených s ozářením […] Máme k dispozici pouze metodologii pro výpočet smrtelných případů rakoviny.”