Globální oteplování zvyšuje zdravotní rizika

S očekávaným zvyšováním teplot bude lidské zdraví ohroženo stále častějšími výkyvy počasí, jako byla například vlna veder z roku 2003, která si vyžádala na 35.000 obětí v celé Evropě.

„Klimatické změny mají závažné důsledky pro lidské zdraví,“ říká Tanja Wolf z regionálního úřadu pro Evropu Světové zdravotnické organizace (WHO) a dodává, že 0,3% až 0,4% množství onemocnění a úmrtí v roce 2000 je možné přičíst na vrub globálnímu oteplování. Podle ní mezi onemocnění, která jsou „vysoce citlivá na klimatické změny“, patří zejména podvýživa, průjmy a malárie.

Během svého včerejšího vystoupení v rámci konference nazvané „Budoucí scénáře pro zdraví a životní prostředí“ vysvětlila, že dopady klimatických změn na lidské zdraví zahrnují například rostoucí počet kardiovaskulárních onemocnění způsobených znečištěním vzduchu a případy podvýživy, které jsou důsledkem nedostatku potravin a pitné vody.

Mezi další dopady spojené s výkyvy počasí patří nemoci a úmrtí, která souvisí s teplotou, stejně jako onemocnění ze špatné vody a potravin. Například „ústup a zmenšování oblastí věčného sněhu v Číně přináší…nové bakterie, které mohou způsobovat průjmy,“ uvedla Wolf.

Vlna veder, která v roce 2003 zasáhla Evropu, vedla k zdravotní krizi v mnoha zemích a měla na svědomí smrt zhruba 35.000 lidí. V kombinaci se suchem způsobila také špatnou úrodu v jižní Evropě. „Dočkáme se více takových vln veder, které mohou být v některých případech spojené s nedostatkem vody. Potíž je v tom, že dosud nejsme na tyto nové výzvy připraveni,“ sdělila Wolf.

Zároveň vyzvala k „ochraně zdraví a ke snižování emisí CO2“, které patří mezi hlavní příčiny klimatických změn a prohlásila, že klíčem pro tyto změny je změna návyků a chování spotřebitelů směrem k „zdravější energetice a možnostem dopravy“.

„Není možné vybírat si mezi zdravím a životním prostředím. To, co ovlivňuje zdraví je obvykle dobré i pro životní prostředí, jako například jízda na kole na krátké vzdálenosti namísto autem, nebo vytvoření dobré izolace budov tak, aby spotřebovávaly méně energie,“ dodala.

Nedávná zpráva Mezivládního panelu OSN pro klimatické změny(IPCC) uvádí, že klimatické změny pravděpodobně „ovlivní zdravotní stav milionů lidí, zejména těch s nízkou adaptabilitou.“