Gazprom opět naznačuje, že Ukrajina nemá na zaplacení

Zdroj: Wikimedia Commons, autor: Glen Dillon.

Generální ředitel ruského Gazpromu Alexej Miller v pátek (25. prosince) označil situaci panující kolem plateb za ruský plyn jako „alarmující“. Pokles odběru zemního plynu, k němuž došlo v prosinci, považuje Miller za jasný signál, že má Ukrajina problém se splátkami. Ta ale podobná obvinění odmítá.

Stal se z toho už folklór. Blíží se konec měsíce a ruští představitelé začínají vyjadřovat obavy, že Ukrajina nebude schopná zaplatit za dodávky zemního plynu. Po zkušenostech z předchozích let – zejména z ledna 2009, kdy Rusko kvůli sporu o dodávky odstřihlo uprostřed tuhých mrazů od plynu nejen Ukrajinu, ale s ní i část zemí EU, vyvolávají podobná prohlášení v Evropě přinejmenším zvýšenou ostražitost.

Millerovy obavy nejsou ale podle obou vysokých státních představitelů Ukrajiny – premiérky Julie Tymošenko, ani jejího dlouholetého politického rivala – prezidenta Viktora Janukoviče – tentokrát na místě. „Ukrajina svou finanční situaci v krizi zvládá a chová se důvěryhodně,“ brání se nařčení z platební neschopnosti Tymošenko citovaná ruskou agenturou Interfax.

Opatrnost k podobným prohlášením je ale na místě. Ukrajinský Naftogaz se díky neprůhlednému hospodaření a napojení na politické strany topí v dluzích a Mezinárodní měnový fond, který společnosti přislíbil půjčku v objemu 2 miliard dolarů minulý týden rozhodl, že peníze neuvolní dříve, než ukrajinská vláda přijme úsporný rozpočet. Do prezidentských voleb, které se na Ukrajině uskuteční 17. ledna se ale s podobnými politicky nepopulárními opatřeními počítat nedá.

Zatím tedy nezbývá než čekat do 11. ledna, do kdy má podle dohody z minulého týdne Ukrajina Gazpromu zaplatit dodávky za prosinec. Smlouva sice Naftogazu standardně ukládá zaplatit za plyn do sedmého dne následujícího měsíce, ale kvůli novoročním svátkům se minulý týden firmy dohodly na posunutí termínu.

Jak ale od listopadové schůzky ruského premiéra Vladimira Putina s ukrajinskou premiérkou Julií Tymošenko na Jaltě zástupci obou stran svorně prohlašují, lednová krize by se opakovat neměla.

Přes Ukrajinu proudí do Evropy 80 % ruského plynu. Ten se na celkové spotřebě zemního plynu EU podílí z 25 %. Nutno ovšem připomenout, že některé země, jako je Slovensko, Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko nebo Bulharsko jsou na dodávkách ruského plynu závislé ze 100 %.