Fyzické přesuny azylantů z Řecka a Itálie začnou v říjnu

Zdroj: Evropská komise

Evropští ministři odpovídající za migraci včera měli vyložit karty na stůl a říct, kolik uprchlíků hodlá jejich země od Řecka a Itálie převzít. Státy si měly podle plánu přerozdělit 40.000 běženců, to se však nepodařilo. Jednání proto budou se státy, jejichž nabídka nebyla dle očekávání, pokračovat. První azylanti budou z jihu Evropy přesídleni na podzim, určování adeptů však začíná už dnes.

Ministři vnitra se na pondělním jednání nedohodli na přemístění 40.000 migrantů z Itálie a Řecka. Právě 20. červenec však bylo datum, do kdy mělo být o rozdělení uprchlíků mezi státy EU původně rozhodnuto. Některé země však nenabídly takový počet míst, jaký se od nich očekával. Mezi ně patří například Španělsko, Polsko nebo Slovensko.

„Nejvíc mě mrzí, že se celá krize, kdy se počty mění každý den, zvrhla jen na čísla, jako kdyby šlo o zasedání ministrů financí. Myslím si, že je to nepřijatelné, pokud se bavíme o lidských životech a o ohrožených rodinách s dětmi,“ řekl při příjezdu do Bruselu slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.

„Nejvíc mě mrzí, že se celá krize zvrhla jen na čísla, jako kdyby šlo o zasedání ministrů financí“

Slovensko navrhuje 100 běženců přemístit z Řecka a Itálie a 100 jich přesídlit z uprchlických táborů nacházejících se mimo území EU, zároveň hodlá pokračovat v dobrovolné pomoci Rakousku a humanitární politice. „To si myslím, že absolutně vyčerpává slovenské kapacity, které dnes máme,“ řekl Kaliňák novinářům.

Česko v Bruselu potvrdilo návrh, který ministr vnitra Milan Chovanec předložil již na neformálním setkáním Rady na počátku července – přemístění (tzv. relokace) 1.100 běženců, kteří jsou již v EU, a přesídlení 400 uprchlíků z táborů v Jordánsku nebo Sýrie. Celkový počet 1.500 lidí chce přijmout do roku 2017.

Maďarsko od relokace osvobozeno

Španělsko, které by v rámci přemístění z Řecka a Itálie mělo podle Komise přijmout zhruba 4.300 azylantů, v pondělí přislíbilo pouze 1.300 míst, a Polsko hodlá z jihu Evropy přemístit pouze 1.100 lidí.

„Jsem zklamaný, ale je to důležitý krok vpřed“

Maďarsko, které podle údajů EU v prvním čtvrtletí roku 2015 obdrželo největší počet žádostí o azyl ze zemí osmadvacítky, bylo od tzv. relokace osvobozeno.

Nejvíce míst nabídlo s celkovým počtem 10.500 Německo a s 6.752 Francie.

Žádného azylanta však nechce přijmout ani náš jižní soused. „Rakousko se stává první cílovou zemí a potýká se s desetkrát větším počtem žádostí o azyl než Řecko a Itálie dohromady,“ obhajovala rakouskou nulu v celoevropské tabulce tamní ministryně vnitra Johanna Mikl-Leitner.

O 8.000 se bude ještě jednat

Sečteno podtrženo, země EU se zatím byly schopné dohodnout pouze na 32.256 místech pro žadatele o azyl z Řecka a Itálie. Počet míst pro uprchlíky z táborů ze Sýrie či Jordánska, které ministři vnitra včera odsouhlasili, činí 22.504. To je dokonce o pět set víc, než Komise původně požadovala.

„Jsme skoro tam,“ řekl na tiskové konferenci eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopoulos. „Jsem zklamaný, ale je to důležitý krok vpřed,“ chválil posun v jednání řecký komisař.

Rozhovory však budou pokračovat ještě do konce roku, kdy se bude lucemburské předsednictví pokoušet přesvědčit o navýšení počtu ty země, které nabídly méně, než se čekalo. Jednání budou probíhat v rámci pracovní skupiny Rady a vyloučeny nejsou ani bilaterální schůzky.

Relokace začne na podzim

První žadatelé o azyl původem ze Sýrie, Eritreje a Iráku budou v rámci členských států „relokováni“ v říjnu. Po včerejší schůzce Rady to uvedl lucemburský ministr odpovědný za migraci Jean Asselborn.

Fyzický přesun lidí totiž bude moci začít až po aktivaci článku nouzového mechanismu, o kterém rozhoduje Rada po konzultaci s Evropským parlamentem. Ten se prý vyjádří v září. V říjnu by se tedy měla relokace stát právně závaznou, a bude tak moci začít naplno.

Praktická opatření však žádné právní normy nepotřebují, proto se na nich začíná pracovat už dnes. V Řecku a Itálii již vznikly dva tzv. hotspoty. Jedná se o expertní týmy v uprchlických táborech, které provádí první identifikaci a prověřování uprchlíků. Na základě tohoto screeningu odborníci států EU či agentury Frontex rozhodují, zda tito lidé mají skutečně potenciál azyl v EU získat. Ostatní se budou muset vracet zpět do země původu. Určování adeptů pro získání azylu by se mělo rozběhnout už během léta.

Autor: Eliška Kubátová